EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2020 12:47

Limon Dalında 5 Liradan Satılıyor

Türkiye’nin yüzde 65 limon üretimini tek başına karşılayan Erdemli ilçesinde limonun dalında 5 liradan alıcı bulduğu bildirildi.

Limon Dalında 5 Liradan Satılıyor

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin, geçtiğimiz Eylül ayında hasadına başlanıldığında limonun dalında kilosu 2 liradan satılırken, sezonun sonuna gelinmesinin yanında dünyayı kasıp kavuran Korona Virüsünde etkisi ile dalında 5 liradan alıcı bulduğunu söyledi.

Son zamanlarda dünyayı olumsuz etkileyen Korona virüsü nedeniyle limonun değerli bir ürün olduğu anlaşıldığını kaydeden Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Limon reha olarak kullanıldığı yerde artık, şifa kaynağı olarak kullanılmaya başlandı. Yıllardır yemeklerde kullanılan limon, artık ilaç niyetine tüketilmeye başlanıldığı bu günlerde limona olan talep çok arttı. Daha önceleri üretilen limonların yarısı iç piyasada tüketiliyordu yarışı da ihracata gidiyordu. Artık limon ülkemizde daha fazla tüketilmeye başlanıldı. Bu yıl üretim azalmasına rağmen stoklarımız var kimsenin endişelenmesine gerek yok. Limonun sağlığa olan faydaları daha fazla anlaşılmaya başlanılmaya başlanılınca tüketim de o derecede artış gösterdi’’ dedi.

Dalında 5 liradan satılan limonun uzun yıllardır görmediği bir fiyatı gördüğünü ifade eden Şahin, ‘’Bu yıl limon hem üreticisini, hem alıcısını hem de satıcısının yüzünü güldürdü. İnşallah bundan sonra da bu fiyatlar devam eder. Limon tüketelim sağlıklı kalalım” diye konuştu.

Limon üreticisi Ahmet Bilgiç ise, “ Limonumuz dalında 2 liradan satılırken şu anda 5 liraya çıktı. Biz limon fiyatlarından çok mutluyuz. Yılın 12 ayı içerisinden çıkmadığımız limonumuzun para etmesi bizleri çok mutlu ediyor. Biz üretici olarak limonu çok tüketiyoruz. Halkımıza da limon tüketmelerini öneriyoruz. Bu yıl Limon üreticilerinin yüzü güldü. İnşallah bu fiyatlar bu şekilde devam eder” şeklinde konuştu.