GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2020 16:09   Güncelleme : 19-03-2020 16:12

Erdemli’de Çanakkale Zaferi Töreni

Erdemli'de Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 105’inci yıldönümü nedeni ile tören düzenlendi.

Erdemli’de Çanakkale Zaferi Töreni

Törene İlçe Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kemal Bakırcı, Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Erhan Erdoğan, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, Gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanında Atatürk Anıtına Erdemli Kaymakamı Avni Kula ile Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu çelenk sundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığı personeli Jandarma Kıdemli Üstçavuş Ayşe Gül Seda Tabak yaptı.

Tabak konuşmasının başında, Çanakkale’de ve bu vatan için gözlerini kırpmadan canlarını seve seve feda eden şehitlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar gazilere ise uzun ömürler diledi.

Bugün bir milletin var oluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferinin 105’inci yıldönümünü kutlamak ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmek üzere burada bulunuyoruz diyen Tabak, ‘’Çanakkale şanlı tarihimizin kahramanlık destanlarından biridir. Bu zaferin milletimizin tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Çanakkale Zaferi dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, milli mücadelemizin ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Türk ulusunun kahramanlık ve fedakârlığının zirveye ulaştığı kısacası azminin mücadelesi olmuştur.  Çanakkale öyle bir mücadeledir ki, savaşlarda yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin önemli bir bölümünü teşkil etmiş.  Gelibolu’da yarattığı Atatürk’ü milletin geleceğe ait vazgeçilmez önderi yapmıştır. Çanakkale zaferi vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin neler başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Bizlere bu zaferin gururunu yaşatan, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu mücadeleye katılan tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz’’ dedi.

Kıbrıs Gazisi Mehmet Ak da yazdığı şiirleri okudu.