06 MAYIS 2021 Perşembe 08:06
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2020 16:06   Güncelleme : 12-03-2020 16:12

Erdemli’de İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Erdemli’de İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

Törene, ilçe kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkan Yardımcısı Rüştü Çınar, Mersin Üniversitesi Erdemli UTİYO Müdürü Prof. Dr. Cemile Çelik,  İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erhan Erdoğan, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü. İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay, AK Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya, MHP ilçe başkanı Fatih Serin,  CHP ilçe Başkanı Mustafa Kılbaş, Saadet Partisi ilçe Başkanı Nurbaki Şahin. Kıbrıs Gazileri, okul müdürleri, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşının kabulünün 99. Yıldönümü ve milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Programı Ertuğrul Gazi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenleri Ramazan Özkan Adaman, Murat Yazıcı, Bahtiyar Diler ve Serpil Gökçen hazırladı. Öğretmen ve öğrencilerin sahnedeki performansları ayakta alkışlandı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul müdürü Mustafa Tat okuduğu anlamlı şiirle yaptı.

Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz.
Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz;

Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun,

Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun.

Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa,
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa,

Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar

Taşıp da kaplasa âfakı bir kızıl sarsar,

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir;
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir;

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılma

Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!

Mustafa Tat konuşmasını şöyle sürdürdü: Siz bir bireyin sadece kendi çıkarını, kendi hesabını, kendi karını düşünmeden donmuş siperlerde aylarca beklediğini, kızgın çöllerde susuz yürüdüğünü, sevdiklerinden yıllarca habersiz kaldığını ve hücum emri verilince gülerek peygamberi kucaklar gibi şehadete koştuğunu hiç duydunuz mu?

   

Bizim ecdadımız tüm cihana, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Yemen’de Orta Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Kafkaslara kadar tüm coğrafyalarda kahramanlık destanlarıyla, şahadet aşkıyla zaferden zafere koştuklarını duyduk, biliyoruz. .Ne mutlu bize ki Mehmet Akif'in bu şiirinde anlattıklarını canı pahasına gerçekleştirmiş,  bir ecdadın torunlarıyız.  Ne mutlu bize ki böyle bir ecdadımız vardı. Ölüme koşarak giden, ardına bakmayan, göğsünde bombaları söndüren, şahadet şerbetini kana kana içen, makber değil peygamberinin aguşunu isteyen, her destanını döktüğü kanıyla yazan... Bayrağımızdaki renk gibi,  İstiklal Marşı'nın yazılış hikâyesi de döktüğümüz kanların, alın terlerinin, verdiğimiz savaşların mısralarda sözcüklere dökülmesidir. Mehmet Akif de tüm ilhamını ve gücünü ecdadından almıştır. Böyle bir marşı ancak milletiyle soluk alıp verebilen, iman dolu bir yürek yazabilirdi. Akif milletine inandı. Asımın nesli dedi. Çiğnetmedi yurdunu çiğnetmeyecek dedi. O neslin evlatları 15 Temmuz da Afrin’de, İdlib’de kahramanlık destanlarını bir kez daha yazdı.

Akif, milletinin sesi olmuş bütün ömrünü, sabır ve tevekkül ile milletlerine adamış; mevki, menfaat için değil, memleketinin yükselmesini için çalışmış, ender yetişen şahsiyet abidelerinden biriydi. O öyle bir zaman da dünyaya gelmişti ki savaş, ölüm her tarafta kol gezmekteydi. Ne yana baksa acılı analar, ne yana dönse bir matem… Ülkesi kan ağlamakta, bu kanlarsa Akif’in gönlüne akmaktaydı. İşte bu yüzden Akif hüzün adamıydı. Ama hiçbir zaman ümidini kaybetmedi. Milletini cesaretlendirmek için çalıştı. Dolaştı yurdun dört bir yanını,  halkı Mustafa Kemal’in başlattığı Kurtuluş Mücadelesine çağırdı. Bu mücadele sırasında milleti heyecanlandıracak, onların duygularına tercüman olacak bir marş ihtiyacı hasıl oldu. Akif elinden değil yüreğinden dökülen  sözcüklerle yazdığı marşı, kahraman askerlerimize ithaf etti. İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milli Marşı’mız olarak kabul edildi. İşte İstiklal Marşı'nın kabulünün üzerinden 99 yıl geçti. Ama heyecanı ve coşkusu hiç eksilmedi.

İnanıyorum ki “Kim beni nerden bilecektir” diyen milli şairimiz, milletimizin hafızasında ve kalbinde sonsuza dek yaşayacaktır. 

Kurtuluş Mücadelesini başlatan ve ülkemizi kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü tüm şehitlerimizi ve bu mücadelenin ruh mimarından biri olan Mehmet Akif’i rahmet ve minnetle anıyorum. Akif’in duası hepimizin duasıdır. "Allah, bir daha bu millete, İstiklal Marşı yazdırmasın."

Konuşmanın ardından Mehmet Akif Oratoryosu ve bayrak temalı gösteriler sunuldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA