GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2020 15:30

Başkan Tollu “İstiklal Marşımız, Maziyi Anlatıp Atiye Yön Veriyor”

İstiklal Marşımızın kabulünün 99. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İstiklal Marşı’nın iyi anlaşılması ve gelecek nesillere iyi anlatılması gerektiğini söyleyerek, “Ömrünü vatana ve millete hizmete adamış, vatan şairi Mehmet Akif ERSOY’un ölümsüz eseri İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilmesinin 99.yıl dönümünü kutlamanın onurunu, gururunu yaşıyoruz” dedi.

Başkan Tollu “İstiklal Marşımız, Maziyi Anlatıp Atiye Yön Veriyor”

İstiklal Marşı’nda, milletin hürriyet ve vatan tutkusunun en belirgin ve net bir şekilde ifadesinin mısralara döküldüğünü vurgulayan Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İstiklal Marşı’nın bu milletin Kurtuluş Savaşında yazdığı destanın satırlara dökülmüş halini yansıttığını ifade etti. Tollu, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kendisini vatanına ve milletine adayan vatan şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün üzerinden 99 yıl geçti. Savaş koşulları altında yazılan ve derin bir telkin gücü bulunan İstiklal Marşı’mızın sözleri, yaklaşık bir asırdır her okunuşunda necip milletimizin, bağımsızlık sevdasını güçlü bir şekilde dile getirmesine vesile olmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdir ettiği para ödülünü kabul etmeyen ancak ısrarlar sonucunda Kurtuluş savaşındaki gazilerimizin tedavisinde kullanılmak üzere bağışlayan milli şairimizi ve onun başta İstiklal Marşımız olmak üzere tüm eserlerini yeni nesiller önce benimsemeli, sonra da yaşamalı ve yaşatmalıdır.”

Açıklamasının sonunda, geçmişini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başkalarının çizeceği gerçeğine de vurgu yapan Başkan Tollu, sözlerini “İstiklal Marşımızın kabulünün 99.yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve tüm kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum” diye tamamladı.