GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2020 18:32

Erdemli Müftülüğünden “Neslimi Koruyorum, Süt Annemi Tanıyorum” Projesi

Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay, ‘’ Neslimi Koruyorum, Sütannemi Tanıyorum’’ projesinin başlangıcında Erdemli Devlet Hastanesi ve Özel Yenişehir Hastanelerinin ziyaret etti.

Erdemli Müftülüğünden “Neslimi  Koruyorum, Süt Annemi Tanıyorum” Projesi

Dr. Erenay ziyaretlerde hastane yönetimlerine projenin içeriğini anlattı ve projeye katkılarından dolayı teşekkür etti. Daha sonra yeni doğan ve çocuk servisinde yatan anne ve çocukları ziyaret ederek konu hakkında bilgilendirdi, hazırlanan broşürler dağıtıldı.

Konu ile açıklamalarda bulunan İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay, ‘’Projemizi gerçekleştirirken İlçe Müftülüğümüz Aile Dini Rehberlik Büromuz, Gençlik Koordinatörlüğümüz ve proje ortaklarımız olan Erdemli Devlet Hastanesi ve Özel Yenişehir Hastanesi yönetimleri ile projemize başladık.’’ Dedi.

İlçemizde başlattığımız bu projede hedefimiz sağlık hizmetleri veren Erdemli Devlet Hastanesi ve Özel Yenişehir Hastanelerinin yeni doğan ve çocuk servislerindeki annelerimiz ve minik yavrularımız olacak diyen Dr. Erenay, ‘Neslimi Koruyorum, Sütannemi Tanıyorum’’ projemiz ile hastanelerimizde yeni doğum yapmış annelerimizin Kur’an ve Sünnete uygun olarak, en doğru şekilde dinimizi öğrenmelerine katkıda bulunmak, genel bilgiler verip, akabinde annelerimizin çocuklarını emzirirken dikkat etmesi gerekli konularda paylaşımlarda bulunmak. Bebeğin beslenmesi sağlanırken, süt akrabalığının meydana gelip gelmediği de dikkate alınmalıdır. İslam dini, süt akrabalığını bir evlenme engeli olarak görmüş, Nisa Suresi'nin 23. ayetinde ve pek çok hadis-i şerifte bu açıkça vurgulanmıştır. Buna göre sütkardeşler ve süt teyze, süt amca gibi tıpkı nesep/doğum yoluyla evlenilemeyen süt akrabalarla evlenmek yasaklanmıştır. Bu sebeple süt veren anne ve yakınları ile süt verilen bebek arasında bu akrabalığın meydana gelip gelmediğini tespit ve bunu kayıt altına almak son derece önemlidir. Dolayısıyla sırf insani duygularla ortaya çıkan bu durumun, farkında olmadan ileride evlenmesi söz konusu olabilecek süt akrabalar meydana getirmesi de ihtimal dâhilindedir. Onun için bu tür girişimlerin mutlaka kayıt altına alınması yani süt sahiplerinin ve kime verildiğinin bilinmesi gerekmektedir. Sütanneliği ve sütkardeşliklerini belirleyerek İlçe Müftülüğümüz, Erdemli Devlet Hastanesi ve İlçe Nüfus Müdürlüğü ile birlikte kayıt altına alarak kendilerini bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.’’ Dedi.

Dr. Erenay, ‘’Çok önem verdiğimiz bu konuda bizlere desteklerini ve çalışma ortamlarında yardımlarını esirgemeyen Erdemli Devlet Hastanesi, Özel Yenişehir Hastanesi ve İlçe Nüfus Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz.’’ Dedi.