GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2020 12:34

Minikler Akdeniz’in Endemik Süsü “Kum Zambağı’’ Dikti

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Deniz ve Orman Okulu’’ projesi kapsamında nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Dünya Doğa koruma birliği tarafından koruma altına alınan bin adet “Kum zambağı’’ dikimi gerçekleştirildi.

Minikler Akdeniz’in Endemik Süsü “Kum Zambağı’’ Dikti

Erdemli Talat Göktepe Tabiat Parkı Çamlığında düzenlenen kum zambağı dikim etkinliğine Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, DEBİ Akademi Koordinatörü Burak Burakgazi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler sahilde kum zambağı tohumlarını dikerek, kum zambaklarının çoğalması için katkıda bulundular.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdemli belediyesi olarak doğayı koruma ve güzelleştirme adına elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz diyen Tollu, ‘’Erdemlimiz doğası ve tabiat dokusu ile çok güzel bir ilçe. Her yerde olmayan kum zambaklarının çoğalması için öğrencilerimiz ile birlikte kum zambağı tohumu dikim gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin ise şöyle konuştu: “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz ile Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında ‘’Deniz ve Orman Okulu’’ projesi kapsamında nesli tükenmekte olan bin adet kum zambağı tohumu diktik.  

Soğangillerden olan ve nesli tükenmekte olan kum zambağının koparılmasının cezası 60 bin liradır. Ancak, kum zambağı eğer tabiat parkı içerisinde ise koparılırsa bu ceza ikiye katlanıyor ve ceza 120 bin lira para cezası veriliyor. Onun için halkımız kum zambaklarını korusun ve koparmasınlar.’’

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrenciler kum zambağı tohumlarını birlikte dikti, kumsalda gönüllerince oynadı.