EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-03-2020 17:28

Yaşlıya Saygı, Geleceğe Saygı

Erdemli Huzurevinde ‘’Eski nesil ile yeni neslin ebru sanatında buluşması’’ projesi kapsamında yaşlılar ile öğrenciler ‘’Ebru’’ sanatı etkinliği düzenlendi.

Yaşlıya Saygı, Geleceğe Saygı

Öğrenci ve yaşlılarla birlikte ‘’Ebru’’ sanatı çalışmasına katılan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Huzurevi Müdürlüğü arasında yapılan protokolle, Huzurevinde yaşlılar ile öğrencilerin bir araya getirildiğini söyledi.

Huzurevinde gerçekleştirilen ‘’Ebru’’ sanatı çalışmasında hem yaşlılarımız hem de öğrencilerimiz bir taraftan sanat öğrenirken diğer yandan da hoşça vakit geçirmiş oldular. İlçe genelinden ilk etapta 10 okuldan 100 öğrencinin etkinliğe katıldığını vurgulayan Açıkyörük, ‘’Eski nesil ile yeni neslin bir arada olmasından mutluluk duyuyoruz. Huzurevinde kalan yaşlılarımıza yalnız olmadıklarını her zaman yanlarında olduğumuzu gösteriyoruz. Huzurevi yöneticilerine ve öğrencilerimize öğretmenlerimize projede yer almalarından dolayı teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü bünyesinde usta öğreticilik yapan Emine Kurtulan ile Fadime Aşçı’nın eğitmenliğinde ‘’Ebru’’ sanatı kursuna katılan yaşlılar ile öğrencilerle birlikte ‘’Ebru’’ sanatı çalışmasına katıldı. 

Kurs hocası Emine Kurtulan, ‘’Erdemli Huzurevindeki yaşlılar ile öğrencilerimizi ‘eski neslin yeni nesil ile ebru sanatında buluşması’ etkinliği düzenlendi. Hem yaşlılarımız hem de öğrencilerimiz açısından güzel bir çalışma ortaya konuldu. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek’’ diye konuştu.

Huzurevi Yaşlılar temsilcisi Şabettin Akkaya, yaşlılarla çocukların buluşmasını sağlamak adına haftada iki gün ‘’Ebru’’ çalışması gerçekleştirdiklerini belirterek, bu çalışmalardan oluşan 20 Mart tarihinde ise bir sergi yapacağız. Huzurevinde gerçekleştirilen bu aktivitelerden bizler de mutluluk duyuyoruz. Çocuklarımızın huzurevine gelmesiyle bizler son derece mutlu oluyoruz. Huzurevinde kalmakla biz bir kenara itilmediğimizi bize değer verenlerin olduğunu görüyoruz. Çocukların sesleri ile mutlu oluyoruz’’ şeklinde konuştu.

Huzurevi sakinlerinden Eyüp Kırcılı, haftanın iki günü katıldıkları ‘’Ebru’’ sanatı kursu sonrası güzel bir sanat öğrendiklerini belirterek, öğrendikleri sanatı öğrencilerle bu sanatı yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Projeyi hazırlayanlara teşekkür eden Kırcılı, ‘’Yaşlılarla öğrencilerin kaynaşması projesi çok güzel bir faaliyet oldu. Biz yaşlılar mutlu olurken çocuklarımız da bizlerle zaman geçirdiler. Yaşlılar ile öğrencilerin bir sanat dalı üzerinden kaynaşması harika bir gelişme. Bizleri mutlu ettiler’’ ifadesini kullandı.

Yaşlılar ile birlikte ‘Ebru’’ sanatı yapan öğrencilerden Ali Efe Toga ise Huzurevinde ‘’Ebru’’ sanatıyla değişik desenler çıkartmayı öğrendiklerini belirtti.

Yaşlılara çeşitli hediyeler getirdiklerini ifade eden Toga, yaşlıların kendilerine çok değerli öğütler verdiğini vurgulayarak, yaşlılarla hoşça vakit geçirdiklerini kaydetti.