GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-03-2020 19:21

Erdemli’de Balıkçılara “Caretta Caretta’’ Eğitimi

Türk Kızılay Erdemli Şubesi nesli tükenme tehdidi altında bulunan Caretta Caretta ve diğer deniz canlıları için ‘’Caretta Caretta Yuvası Erdemli’’ projesi kapsamında Erdemlili balıkçılara bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Erdemli’de Balıkçılara “Caretta Caretta’’ Eğitimi

Bahar Kalkanı Harekâtında şehit Mehmetçikler için duaların okunduğu toplantı Erdemli Balıkçı Barınağında yapıldı.

Toplantıda, Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Erdemli Belediyesi yetkilileri ile Türk Kızılayı Erdemli Şube Başkanı Necati Şevik birer sunum gerçekleştirdi.

Şevik konuşmasında, deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik herkesin kendine görev addetmesi gerektiğini söyledi. Deniz kaplumbağalarının insanlar kadar yaşama hakkına sahip bir canlı olduğunu anımsatan Şevik, ‘’Hepimiz bilmekteyiz ki deniz kaplumbağalarının nesli tükenmekte olan canlılardan birisi. Biz nasıl yaşam için temiz ve kirletilmemiş alanları arıyorsak onlar da temiz denizler istiyor. Deniz kaplumbağalarını el birliği ile koruyalım’’ dedi.

Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının da yaşam haklarının bulunduğunu belirterek, ‘’Biz insanlar gibi deniz kaplumbağalarının da yaşama hakları var. Denizlerimizi kirletmeyelim. Denizlerimize özellikle de deniz kaplumbağalarının ölümlerine neden olan plastik atıklarını bırakmayalım. Üreme döneminde hep birlikte Alata sahilinde minik kaplumbağa yavrularının çıkışlarını birlikte izleyelim’’ dedi.

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Deniz Biyolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş ise, Carette Carettelerin korunmasının bin insanlık görevi olduğunu söyledi.

Carette Carettaların korunmasını özellikle balıkçılarımızdan bekliyoruz diyen Kıdeyş, ‘’Balıkçılarımız sağlıklı ve temiz kazanç elde etmek işitiyorsa deniz kaplumbağalarının yaşatılması şart. Enstitü olarak balıkçılarımızın eğitimine biz hazırız’’ diye konuştu.

Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın da konuşmasında balıkçıların mutlaka eğitilmesinin gerektiğini söyledi.