GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-03-2020 15:46   Güncelleme : 05-03-2020 16:35

Minikler Kızkalesi’nde Sokak Köpeklerini Beslediler

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Kızkalesi Mahallesi İlk ve ortaokulu öğretmen ve öğrencileri sokak köpeklerine ‘’Bir avuç mama, bin sevgi’’ projesi kapsamında sahildeki başıboş köpek ve kedilere mama ve gıda ile besleyerek sevdiler.

Minikler Kızkalesi’nde Sokak Köpeklerini Beslediler

Kızkalesi İlk ve Ortaokulu Müdür Yardımcısı Emine Topkara’nın hazırladığı projeye Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veterinerlik Daire Başkanlığı da hayvanlara sağlık kontrolü ve mama destek verdi.

Öğretmen, öğrenci ve büyükşehir belediyesi yetkilileri farkındalık yaratmak amacı ile okuldan Kızkalesi sahiline kadar ‘’Hayvanları koruyalım, hayvanları sevelim’’ sloganları atarak yürüdü.

Öğrenciler Kızkalesi sahilinde hayvanlarla ilgili şiirler okudu, sokak köpeklerine yem vererek sevdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Başkanı Vedat Uzunbağ, okulun sokak köpeklerine yönelik proje hazırladığı yönünde aldıkları bilgi üzerine okul ile birlikte köpek ve kedilerin hem muayeneden geçirildiğini aynı zamanda mamalarının verildiğini söyledi.

Çocukların hayvan sevgisi geliştiği zaman hem insan hem de doğa sevgisinin artacağına inandıklarını belirten Uzunbağ, ‘’Her şeyden önce merhametli ve iyiliksever çocuklar yetiştirmemiz lazım. Biz de bunun için çalışıyoruz. Çocuklarımız tüm canlılara karşı merhametli ve iyiliksever yetişmeli’’ dedi.

Kızkalesi Mahallesi Muhtarı Murat Kale de Kızkalesi İlk ve Ortaokul yönetimi ve öğrencilerinin ‘’Bir avuç mama, bin sevgi’’ projesine destek verdiklerini dile getirdi.

Okulun sokak hayvanlarına yönelik yaptıkları çalışmayı hayata geçirmelerinin önemli olduğunu belirterek, ‘’Çocuklarımıza mutlaka hayvan sevgisini öğretmeliyiz. Hayvanı sevmeyen insanı sevemez. Çünkü onlar da bir canlı ve bakıma muhtaçlar’’ şeklinde konuştu.

Proje sorumlusu Kızkalesi İlk ve Ortaokulu Müdür Yardımcısı Emine Topkara şöyle konuştu:

‘’Öğrencilerimiz ile birlikte ‘’Bir avuç mama, bin sevgi’’ projesi kapsamında sokak köpekleri ile kedilerine yönelik etkinlik düzenledik. Amacımız çocuklara hayvan sevgisini aşılamak. Hepimiz biliyoruz ki ağaç yaş iken eğilir. Biz de öğrencilerimize küçük yaşta hayvan sevgisi ve bilincini vermeye çalışıyoruz. Şu bir gerçek ki, hayvanları seven insanları da doğayı da sever. Merhametli ve yardımsever olur. İlerleyen günlerde bu tür etkinlikleri tekrar yapacağız. Projemize mama desteği sunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibine teşekkür ediyoruz.’’

Sokak köpeklerine mama vererek seven 3-A sınıfı öğrencisi Sultan Karatoprak, ‘’Hayvanları çok seviyoruz. Onlara arkadaşlarımızla birlikte iyilik yapıp yemek vererek karınlarını doyurduk. Bu nedenle çok mutluyuz’’ ifadelerini kullandı.