GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-03-2020 18:16

Erdemli’de Turfanda Erik Çıktı, Kilosu 250 Lira

Ayaş'ta örtü altı serada yetiştirilen Turfanda Can Eriğinin dalında kilosu 250 liradan alıcı buldu.

Erdemli’de Turfanda Erik Çıktı, Kilosu 250 Lira

İlçeye bağlı Ayaş Mahallesi'nde örtü altı serada yetiştirilen erik bahçesinde 2020 yılının ilk hasadı Dr. Cengiz Yıldız'a ait 8 dönüm erik serasında yapıldı. Hasadın ardından 100 gramlık paketlere konulan erik başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan tüketicilere gönderildi.

10 yıldır erik yetiştiriciliği yapan Cengiz Yıldız, hava şartlarının uygun gitmemesi nedeni ile hasadın geç yapıldığını belirtti.

Yıldız, Türkiye'nin ilk erik hasadını yapmanın mutluluğunu duyduğunu belirterek, "Emekli olduktan sonra çok sevdiğim çiftçilikle uğraşıyorum. 10 yıldır örtü altı erik yetiştiriciliği yapmaktayım. Bu yıl hava şartlarının uygun gitmemesi nedeni ile gecikmeli de olsa Türkiye'nin ilk erik hasadını yapmaktan dolayı çok mutluyum. İlk hasadımızı bir komşumuza kilosunu 250 liradan verdim.  İlk turfanda erik olduğu için pahalıya satıyorum. İnşallah bundan sonraki yıllarda da Türkiye'nin ilk erik hasadını buradan yapacağız" dedi.

Turfanda eriğin kilosunu 250 liradan satın aldığını belirten Refik Küçük ise, hasadı yapılan eriği üreten Cengiz Yıldız’ı tebrik ettiğini belirtti.

İstanbul Sebze ve Meyve Halinde komisyonculuk yapan Haydar Canbay, ilk erik şu anda Mersin’in Erdemli ilçesinde yetişti ve bu yetiştirilen erikleri halkımızın hizmetine sunağız’’ ifadesini kullandı.