EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-02-2020 18:23

Erdemli “Deniz ve Orman Okulu’’ Eğitimi Sona Erdi

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönüllü öğretmenlerle yürütülen ‘’Erdemli Deniz ve Orman Okulu’’ öğretmen eğitimi projesinin ikincisi sona erdi.

Erdemli “Deniz ve Orman Okulu’’ Eğitimi Sona Erdi

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi ve Mersin Üniversitelerinin 8 akademisyenin de destek verdiği Doğa Temelli Eğitimi 20 saat sürdü.  

Toplam 45 akademisyen ve öğretmenin katıldığı kamp 2 gün sürdü.

Kampa katılan gönüllü öğretmenlere ‘Deniz ve Orman Pedagojisi’ uygulamalı olarak anlatıldı. Öğretmenler doğaya zarar vermeden doğadaki materyalleri kullanarak nasıl eğitim yapılacağını 14 farklı atölyede uygulamalı olarak öğrendi.  

Öğretmenlerin eğitimine yönelik açılan iki günlük kampın sonunda düzenlenen kapanış töreninde konuşan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açakıyörük, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen projenin gelecek yıllarda sadece Mersin’de değil tüm yurtta uygulanması çabası içinde olduklarını söyledi.

Erdemli Deniz ve Orman Okulu projesinin ikincisini tamamladıklarını kaydeden Açıkyörük, burada eğitim alan öğretmenlerin sınıfları da buraya gelerek bir günlerini doğa ile iç içe geçirerek bilgi ve becerilerini artıracaklarını kaydetti. Açıkyörük, projenin uygulanmasına katkı sunan herkese teşekkür ederek bu tür eğitimlerin devam edeceğini belirtti.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden Dr. Yeşim Ak Örek, öğretmenlerin eğitimi ile ilgili olarak, öğrencilerin küçük yaşta deniz ve ormanı araç olarak kullanarak deneyim kazanmalarının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Çukurova Üniversitesinden Dr. Şule Erdem ise Deniz ve Orman Okulu Projesinin hep hayali olduğunu,  bunun Erdemli'de gerçekleşmiş olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Doğa Temelli Eğitim uygulamaları üzerine çalışmaları olan Mersin Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünden Dr. Deniz Kahriman ise, "Çocuklarımızın doğayla kurduğu bağlar sürdürebilir bir geleceğin anahtarıdır" dedi.

Konuşmaların ardından eğitime katılanlar katılım belgesi takdim edildi.