EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-02-2020 14:36   Güncelleme : 22-02-2020 16:14

Erdemli’de Açılan Bu Okulun Duvarları Yok

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından doğa temelli eğitim alan öğretmenlere yönelik ikinci dönem ‘’Deniz ve Orman Okulu’’ açıldı. Erdemli Talat Göktepe Tabiat Çamlığında 2 gün sürecek olan okula 15’i eğitmen 30’u öğretmen olmak üzere toplam 45 kişi katıldı.

Erdemli’de Açılan Bu Okulun Duvarları Yok

Eğitim sonrası katılımcı öğretmenlerin öğrencileri birer gün eğitimlerini burada alacaklar.

Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mikail Eren "Deniz ve Orman Okulu’’ nun ikinci dönem açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de bir ilk olan deniz ve orman okulunun tüm yurt genelinde hayata geçirilmesi dileğinde bulundu.  

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Erdemli'de bir ilke imza atarak ‘’deniz ve Orman Okulu’’ nu açtıklarını ve deniz ve ormanı bütünleştirdik, birleştirdik, deniz ve orman okulu olarak çocuklarımızın, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin hizmetine sunduk diyen Eren şöyle konuştu:

‘’Artık bundan sonra 10 atölyeden ve 10 parkurdan oluşan Erdemli Deniz ve Orman Okulu öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bunun Türkiye'de başka bir örneği şuan için yok. Orman okulu adı altında var, deniz okulu olarak var ama deniz ve ormanı birleştiren tek okul şuanda Mersin Erdemli Deniz ve Orman Okulu sadece burada var. Bu gurur hepimizin, biz bu tür projeleri destekliyoruz. Deniz ve Orman Okulu Erdemli ilçemizin lokomotifliğinde önce Mersin’in ilçelerine ardından da tüm yurda yayılır.’’

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük de yaptığı konuşmada, ‘’Deniz ve Orman Okulu’’ nda görev alan tüm arkadaşlarımızın gönüllülük esasına göre çalıştığını sizlerle paylaşmak isterim diyerek şöyle konuştu:

‘’Amacımız geleceğimiz çocuklarımızın mutlu olmalarını sağlamaktır. Hayalimizde mutlu çocuklar mutlu gelecek vardır. Çocuklarımız doğaya geldiğinde doğa ile ilgili bir şeyler öğrenmelerini istiyoruz. Motivasyonu yüksek öğrenci derslerini daha iyi dinler ve gelişime açık olur.’’

Açıkyörük, kamp süresince öğretmenlere ilkyardım, temel kampçılık eğitimi, çevre eğitimi, doğa temelli eğitim, gelişim teorileri, gece yön bulma, gökyüzü gözlem ve atölye çalışmaları başlıklarında 20 saatlik, bir gecesi kamplı eğitim verileceğini belirtti.

Deniz ve Orman Okulu Koordinatörü Fahrettin Sunav, önce öğretmenlerin doğayı keşfetmesini ve burada bulacakları doğal materyalleri derslerinde kullanmalarını hedeflediklerini söyledi.

Öğretmenler için eğitim kampında çok güzel bir deneyim alanı oluşturduklarını ifade eden Sunav, ‘’Öğretmenlerin eğitiminin ardından çocuklarımızı getirerek doğa ile baş başa kalmalarını sağlayacağız. Derslerini doğa temelli olarak isteyerek yapacaklar. Çocuklarımızın duvarlarının orman, tavanının gökyüzü, arka bahçesinin deniz olduğu bu okulda kendilerini yeniden keşfedeceklerine inanmaktayız’’ diye konuştu.

Sibel Kubin adlı öğretmen de, öğretmen arkadaşları ile katıldıkları Deniz ve Orman Okulunda doğa temelli eğitim aldıklarını ve öğrencilerini getirerek eğittiklerini belirterek, ‘’Önce kendimiz eğitim aldık, ardından öğrencilerimizi getirdik. Eğitimin ikinci bölümünde yine buradayız çünkü doğayı ve doğada yaşamayı çok seviyoruz. Öğretmenler olarak hedefimiz doğa ile büyüyen ve doğaya karşı farkındalıkları yüksek çocuklar yetiştirmek istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Deniz ve Orman Okulu eğitimine ilk kez katılan Ana sınıfı öğretmeni Yasemin Canlı, kendisinin bu tür okula ilk kez katıldığını ve çok heyecanlandığını belirterek, ‘’Çocuklarıma elimden geldiğince doğa sevgisini aşılamaya ve doğa ile iç içe olmalarını istiyorum’’ ifadesini kullandı.

Seval Bulut Aydın isimli öğretmen ise, ilk defa katıldığı deniz ve orman okulu eğitiminde doğa ile ilgili bilmediği birçok konuyu öğrendiğini ve öğrendiklerini öğrencilerine uygulamalı aktaracağını vurguladı.