GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-02-2020 17:51

Baharın Müjdecisi Bademler Çiçek Açtı

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı ve Yüksek Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, ağır kış şartları nedeni ile soğuklamasını erken alan badem ağaçlarının çiçeklerini açtığını mart ayının sonu gibi de ilk turfanda meyvesi olan çağlanın toplanmaya başlanacağını söyledi.

Baharın Müjdecisi Bademler Çiçek Açtı

Badem ağaçlarının çiçek açmasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Şahin, badem ağaçlarının çiçek açmasını ‘baharın müjdecisi’ olarak nitelendirerek, baharın müjdecisi cemrenin (19.02.2020) tarihinde havaya düşeceğini, bir hafta sonra suya ardından da toprağa düşeceğini belirtti.

Cemrenin havaya, suya ve toprağa düşmesini her kavim ve milletlerde farklı dileklerle kutlandığını vurgulayan Şahin, ‘’Baharın müjdecisi ve yaprak açmadan çiçek açan badem ağaçları çiçek açtı. Badem ağaçlarının çiçek açmasını tüm çiftçilerimize bol bereketli kazançlar getirmesini diliyor hoş geldin bahar, hoş geldin cemre diyoruz’’ dedi.

Bu yıl kış şartlarının ağır gittiğini ifade eden Şahin şöyle konuştu: ‘’Bölgemiz geçen yıllara oranla kışı ağır geçirdi bu nedenle de ağaçlar çiçeği 10 gün erken açtı. Ancak şu var ki soğuklamasını da erken aldı. Badem ağaçlarında turfanda çağlanın hasadı ise mart ayının sonuna yapılarak vatandaşların sofralarında yerini alacak’’ diye konuştu.

Badem ağaçlarının çiçek açmasıyla bal arılarının da polen elde etmek için badem çiçeklerini ziyaret ettiği görüldü. Arıların çiçekten çiçeğe konarak polen toplaması ve çiçeklerde tozlanmayı gerçekleştiriyor.