GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2020 18:26   Güncelleme : 15-02-2020 12:04

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Erdemli’de

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, beraberinde KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve Lefkoşa Dostluk Derneği Başkanı Ali Kansu ile birlikte Mersin'in Erdemli ilçesini ziyaret etti. Ziyarette Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve Belediye Başkanı Mükerrem Tollu evsahipliği yaptılar.

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Erdemli’de

Bir dizi program için Mersin'e gelen Eroğlu, Erdemli ilçesinde Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Garnizon Komutanı Kıdemli Jandarma Binbaşı Erhan Erdoğan, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü tarafından Kıbrıs Şehitliği Anıtı önünde karşılandı. 

Eroğlu’na Belediye Başkanlığı adına çiçek takdiminde bulunuldu. Eroğlu kendisini karşılamaya gelen zeybek kıyafetiyle karşılayan iki çocuğu sevdi.

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’dan Kıbrıs Barış Harekâtı Anıtı ile ilgili bilgi aldı.

Günün anısına Kıbrıs Barış Harekâtı önünde anı fotoğrafı çektiren Eroğlu, daha sonra UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Kızkalesi’ne geçti.

Burada Türkiye’nin limon ihtiyacının yüzde 65’ini üreten Erdemli limonundan taze sıkılmış limonata ikramında bulunuldu.

Sahilden deniz içindeki Kızkalsi’ni seyreden Eroğlu’na burada kale ile ilgili bilgiyi Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız verdi. Yıldız, çeşitli medeniyetlerin yaşadığı Kızkalesi’ne özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi göstermesi sonucu nüfusun 250 binin üzerine çıktığını aktardı. KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Niyazi Yıldız’a Kızkalesi efsanesini sordu. Yıldız, efsane hakkında Eroğlu’na bilgi aktarımında bulundu. Eroğlu buradan KKTC’ye gitmek üzere Adana Şakir Paşa Hava alanına hareket etti.

KIZKALESİ HAKKINDA

Kızkalesi’nin kıyıya mesafesi ortalama 600 metredir. Bölgede bulunan bir yazıttan yapının 1199 senesinde I. Leon tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Daha sonra 1361 yılında Kıbrıs Krallığının egemenliğine girmiştir. Kalenin Romalılar zamanında korsanlar tarafından barınak olarak kullanıldığından bahsedilmektedir. Ermeniler ve Bizanslılar bu kaleyi adacık üzerinde olmasına rağmen önemsemişlerdir. Kale Osmanlıların da egemenliğinde kalmıştır. Zamanında bölge hem yerleşim yeri olarak hem de önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmış.

Kalenin kuzeyde bulunan girişinde devşirme malzeme kullanılmıştır. Bazı yerlerinde kullanılan moloz taşların Luisgnanlar döneminden kalma olduğu düşünülmektedir. Kale suru 192 metre uzunluğunda olup, üzerine mazgal delikleri açılmıştır. Surun üzerinde sekiz tane yuvarlak, dörtgen ve üçgen burç vardır. Surun batı kısmı daha iyi korunmuştur. Burada denize açılan bir kapı vardır.

Kızkalesi’nde Mersin Müzesi tarafından yapılan kazıda orta alanda bir yapı bulunmuştur. Bu yapıda bir şapel vardır. Bunun kaledeki diğer şapelden daha eski dönemde yapıldığı belirlenmiştir. Tabanda hem mozaikler hem de opus sectilezemin döşemesi vardır. Diğer odalarda ortadaki salona açılmaktadır. Planı kare olan odaların zeminleri kuzeyde daha yüksektir. Taban mozaiğinde yuvarlak saç örgüsünün içinde beş satır yazı vardır. Batıdaki revak üzerinde de bir yazı vardır. Kalede bunların dışında da yazıtlar vardır. Kız Kalesinin içinde işlikler ve sarnıçlar yer alır.

Kız Kalesi Efsanesi

Halk arasında anlatılan efsaneye göre; Korykos’ta yaşayan krallardan biri kızı olsun diye sürekli tanrıya yalvarmaktadır. Kral bu arzusuna nihayetinde kavuşur. Kızı büyüdüğünde yardımseverliği ve güzelliği ile herkesin beğenisini kazanmış. Bir gün kaleye gelen bir falcı kralın huzuruna çıkar. Kral kızının geleceği hakkında bazı sorular sorar. Falcı önce bu konuda bir şey söylemekten çekinir. Ancak kral zorlayınca kızınızı bir yılan sokacak, buna siz dâhil hiçbir şey engel olamayacak demişler.