GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-02-2020 17:47

Sigara Sinsi Bir Zehirdir

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeni ile Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğünde vatandaşları bilgilendirme etkinliği düzenledi.

Sigara Sinsi Bir Zehirdir

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selim Mirza Loğlaroğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün “dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını” olarak ifade ettiği sigara, ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini açıkladı.

Dünya sigara bırakma günü münasebeti ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Loğlaroğlu, son yıllarda sigara içme alışkanlığı, gelişmiş ülkelerde azalmakta iken, gelişmekte olan ülkelerde tüketimi her geçen yıl artış gösterdiğini bildirdi.

Sigara bağımlılığı, içme örüntüsünün tutarlılık göstermesi, giderek sigara miktarının artırılması, bırakınca yoksunluk belirtilerinin yaşanması ve başarısız sigara bırakma girişimleri şeklinde tanımlandığına dikkat çeken Loğlaroğlu, şu ifadelere yer verdi:

‘’Sigara 50 kronik, 20 ölümcül hastalığa yol açmaktadır.

Sigara, içerisinde bulunan bağımlılık yapıcı madde olan nikotin nedeniyle aynı zamanda nikotin bağımlılığı olarak da adlandırılmaktadır. Sigara içmenin nikotin ile ilişkili bedensel etkilerinin yanı sıra ruhsal ve davranışsal yönleri de zamanla gelişmektedir. Bedensel, ruhsal ve davranışsal faktörler birbiriyle etkileşim halindedir ve bu faktörlerin yeterince incelenmediği durumlarda kişi kolaylıkla tekrar sigaraya başlayabilmektedir. Toplumsal, ekonomik ve sosyokültürel etmenler nedeniyle nikotin bağımlılığı sık gelişebilmektedir.’’

Çocukların ve ergenlerin sigaraya başlama nedenlerine de dikkat çeken Loğlaroğlu, çocuğun sigaraya başlama nedenlerini de şu şekilde ifade etti:

‘’Düşük benlik saygısı, okul problemleri, Akran etkisi, Anne-babanın ya da aile büyüklerinin sigara içmesi, Özendirici olması. Bir gruba dahil olma kaygısı, Bir büyüme sembolü olarak görülmesi, İmaj kaygısı, Kendini değersiz algılama. Bu nedenlerin yanında içmeyi cesaretlendirici ortam, çevreye özenme ve uyum gibi faktörler bu yaş grubunda sigara içme nedenleri arasında bulunmaktadır.’’

Erken yaşta başlanan sigara içimi, erişkinlikte sigara içimi için en önemli risk etkenidir ve sigara içilen çevreden uzak duruldukça sigara içim ve bağımlılık oranının daha düşük olduğunu vurgulayan Loğlaroğlu açıklamasına şöyle devam etti:

"Sigara, hem içen kişinin hem içildiği ortamdaki diğer masum bireylerin sağlığını tehdit eden sinsi bir zehirdir. Dünyada her yıl 6 milyon insan, sigara kullanımından, 600 bin kişi de sigara içmediği halde sigara dumanından dolayı hayatını kaybetmektedir.

Sağlıklı nesiller için, ülkemizin aydınlık geleceği için sigara başta olmak üzere tüm zararlı alışkanlıkları hayatımızdan çıkaralım! 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Bu zehre karşı sen de iradene sahip ol ve sigaraya teslim olma. 9 Şubat'ı başlangıç kabul ederek, sigara içen tüm vatandaşlarımızı İlçe Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren sigara bırakma polikliniğine bekliyoruz" diye belirtti.