GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2020 14:40

Erdemlili Çiftçilerin Serada “Don’’ Nöbeti

Mersin’in Erdemli ilçesinde örtü altı serada domates yetiştiriciliği yapan üreticiler hava sıcaklığının eksi 1 dereceye düşmesinin ardından seralarda sobaları yakmaya başladı.

Erdemlili Çiftçilerin Serada “Don’’ Nöbeti

İki dönüm serada domates fidesi diken Abdullah Arslan, dikimini yaptıkları domates fidelerini soğuğa vurdurmamak için soba yaktıklarını söyledi. Hava sıcaklığının eksi 1 dereceye düşmesinin ardından sobaları yakarak uyumadan yaklaşık 14 saat süren nöbet tutacaklarını belirtti.

Necati Yıldız isimli çiftçi ise emek vererek yetiştirdikleri domatesi zirai don vurmasın diye soba yaktıklarını belirterek, ‘’Emeklerimizin boşa gitmemesi için sabaha kadar soba başında nöbet tutacağız. Bir dönüm seraya gece boyunca 6 çuval kömür yakıyoruz. Her çuval 30 lira. Yani bir gecede 180 liralık kömür yakıyoruz. İlçeye doğalgaz getirilmeye çalışılıyor. Eğer doğalgaz olsa bu sıkıntıyı çekmeyeceğiz ve serayı ısıtmak için odun ve kömür yakmayacağız’’ diye konuştu.

Ahmet Doğru ise dereceyi göstererek, eksi 1 dereceye düştüğünde sobaları yakmaya başladıklarını aksi halde yetişmiş ürünlerin soğuktan etkilenerek telef olacağını kaydetti. Tüm üreticilerimiz sabahlara kadar serada ‘don’’ nöbetinde’’ şeklinde konuştu.