EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-02-2020 18:18

Limon Altın Yılını Yaşıyor

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, limon fiyatlarındaki iyileşmeden dolayı üreticilerin yüzlerinin güldüğünü söyledi. İşadamı Gazeteci Veli Coşkun’da fiyatı duyunca işyerini kapatıp bahçesindeki limonları kesmeye koşarak, “Fiyatlar böyle giderse Limonun altın yılı olur” dedi.

Limon Altın Yılını Yaşıyor

Ekim ayında hasadına başlanılan limonun sonlarına gelindiğini anımsatan Rasim Şahin, ihracata ve iç piyasaya giden limonların dışında kalan ürünün yaz aylarında satışa sunulmak üzere Soğuk Hava depolarına dinlenmeye gönderilmek üzere işlemesinin yapıldığını belirtti.

Hasadı yapılan limonların depolarda yatağa alınmasını gerçekleştiren işçileri ziyaret eden Şahin, depolara konulacak olan limonların itina ile sandıklara konulduğunu kaydetti.

Başkan Şahin, Türkiye’nin yüzde 65 limon üretimini tek başına karşılayan Erdemli genelinde 87 bin dekar alanda limon üretimi yapıldığını kaydetti.

Limon üretimi Erdemli ekonomisinin can damarıdır diyen Şahin şöyle konuştu:

‘’Erdemli ilçemizin ekonomisi limon ve domates üretimine bağlıdır. Özellikle limon değerinde fiyata satıldığında hem üreticinin yüzü gülmekte hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sunmaktadır.

Geçen yıl 450 bin ton olan limon üretiminde bu yıl yüzde 50 düşüş beklenmektedir.   Rekolte düşerken limonun fiyatındaki iyileşme üreticimizin yüzünü güldürmektedir. Şu anda limon dalında 3 liradan alıcı bulmaktadır. Mevcut fiyat üreticimiz açısından çok iyidir.

Üretimde kullanılan ilaç, gübre ve diğer girdi maliyetleri düşürüldüğünde daha da iyi olacak ve çiftçimiz refaha kavuşacaktır. Limon depolarında yatağa alınacak limonların sandıklama işlemleri hummalı bir şekilde sürmektedir. Temennimiz limon fiyatlarının daha iyi olması ve üreticimize daha çok yansımasıdır.’’

Limon üreticisi Veli Coşkun, limonun özellikle son on gündür altın yılını yaşadığını söyledi. 10 gün önce limonun dalında kilosu 3 lira civarında olduğunu belirten Coşkun, ‘’Limonun fiyatı şu anda dalında 4 ile 4,5 lira bandına dayanmış durumda. Önümüzdeki günlerde bu fiyatın daha da artması bekleniyor. Limon fiyatlarının yükselişe geçmesi biz çiftçileri sevindiriyor’’ dedi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronovirisü sonrası limona ilginin arttığını da ifade eden Coşkun, ‘’10 gün öncesine kadar limonun fiyatı 3 lira bandında iken şimdi 4,5 lira seviyesine çıktı. Limon adeta altın çağını yaşıyor diyebiliriz. C vitamini olması hasebi ile de limonun başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtiliyor’’ şeklinde konuştu.