GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-02-2020 18:44   Güncelleme : 07-02-2020 18:49

Toroslardan Gelen Sel Suları Kayacı Vadisinde Yol Kapattı, Limon Bahçeleri, Muz Seraları Sular Altında Kaldı

Toroslardan eriyen kar suları ve yoğun yağıştan dolayı gelen sel suları Limonlu Mahallesi Kayacı Vadisinde yol kapattı narenciye bahçeleri ile muz seralarını su bastığı bildirildi.

Toroslardan Gelen Sel Suları Kayacı Vadisinde Yol Kapattı, Limon Bahçeleri, Muz Seraları Sular Altında Kaldı

Metrekareye 100 kilogramın üzerinde yağmur düşmesinin ardından Toros Dağları'ndaki karlar da erime gösterdi.

Karların erime ile oluşan sel suları ünlü mesire alanı olarak ta bilinen Kayacı Vadisini sular altında bıraktı.

Vadi içinden geçen Limonlu Deresi taştı, Limonlu ile Kayacı Mahallelerini birbirine bağlayan yol sel sularının yükselmesi sebebiyle trafiğe kapatıldı. Limonlu Mahallesinde bulunan narenciye bahçeleri ile muz seraları sular altında kaldı.

Muz bahçesi sel suları altında kalan muz üreticisi Mehmet Kesen, Limonlu deresinin ıslah edilmesine rağmen sel sularının bahçe ve muz seralarını daha fazla basmaya başladığını söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Çiftçi Mehmet Kesen, ‘’Derenin ıslahı esnasında yanlış işlem yapıldı. Derenin tabanına beton yerine taşlar döşendi bu da çeşitli otların çıkmasına derenin şişmesine ve ürünlerin sular altında kalmasına neden oldu. Dere temizlenmediği için de su taşkınları oluşuyor. Ben sel suları nedeni ile son iki yıldır seramdaki muzdan ürün alamıyorum. Çünkü muzları su kesiyor ve meyvesi küçük kalıyor. Yetkililerimiz buna çare bulmalılar. Aksi halde sel suları altında kalan yüzlerce dönümlük muz bahçelerinden ürün alınamayacak’’ dedi.

Limonlu Mahalle Muhtarı Orhan Çelik ise sel sularının Limonlu Deresinden tam kapasite aktığını, taşan suların ise bölgedeki 2 bin 700 dönüm alanda  dikili bulunan narenciye ve muz bahçelerinin büyük bölümünün sular altında kaldığını söyledi.

Toroslara aşırı yağan yağmur ve karların erimesi ile oluşan sel sularının Kayacı Vadisindeki yolları da sular altında bıraktığını ifade eden muhtar Çelik, Çelik, "Sel felaketi sebebiyle Limonluyu Kayacı Mahallesi ve kayacı Vadisine bağlayan yol sel suları nedeni ile kapatıldı. Vatandaşlarımızın Kayacı Vadisindeki yolları kullanmamaları gerekmektedir. Şu anda Kayacı Vadi yolu kapalıdır’’ şeklinde konuştu.

Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinden isteğimiz ıslah çalışmasının 1 kilometre daha yukarıya iletilerek sel tehdidinin ortadan kaldırılmasıdır diyerek, ‘’Biz her yıl bu sel tehdidi ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Biran evvel ıslahın biraz daha uzatılmasını istiyoruz’’ ifadesini kullandı.