EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-02-2020 20:09

Erdemli Halk Eğitimden Mültecileri Eğitecek Personele Eğitim

Erdemli Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ahmet Ateş, ilçede yoğun olarak yaşamlarını sürdüren Suriyeli mültecilerin eğitimini gerçekleştirecek olan eğitmenlerin eğitilmesine yönelik Avrupa Birliği destekli ‘’Suriyeli Mültecilerin Yetişkin Eğitimine Entegrasyonu Projesi’’ hazırlandığını bildirdi.

Erdemli Halk Eğitimden Mültecileri Eğitecek Personele Eğitim

Proje kapsamında ilk etapta 177 mülteciye A1 seviyesinde 102 mülteciye de A2 seviye dil eğitimi verildiğini belirten Ateş, 279 mülteciye ise Türkçe eğitimi verildiğini kaydetti.

Suriyeli mültecilerin kente adaptasyon çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapan Ateş, Uyum süreci kapsamında kişisel gelişimlerini artırmak ve mesleki eğitimlerini geliştirmek adına halk eğitim merkezlerine yönlendirilen mülteciler ile eğitmenler arasında daha sağlıklı bir diyalog sağlanması hedeflendiğini belirtti.

Proje kapsamında Erdemli Halk Eğitim Merkezinde görevli 8 öğretmenin, 31 Mart – 6 Nisan 2020 tarihleri arasında Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini vurgulayan Ateş,  Burada 5 gün boyunca ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan kurslarda eğitim alacak eğitmenlerin göçmenlere eğitim veren bir merkezde incelemelerde bulunacaklarını ifade etti.

Eğitim sonunda bir taraftan hizmet kalitesini artırıp daha fazla mültecinin halk eğitim merkezlerinden eğitim alması teşvik edilirken diğer taraftan Hollanda’daki tecrübeleri Türkiye’ye aktaran bir tavsiye dokümanı oluşturup yerel, bölgesel ve ulusal anlamda politika yapıcılara sunulması hedeflendiğini belirten Ateş projenin amaçlarını ise şöyle açıkladı:

‘’Katılımcı eğitmenlerin ve yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Mersin’de var olan halk eğitim merkezlerindeki diğer eğitmenlerin, mültecilerin pisiko-sosyal ihtiyaçları konusunda eğitilmesini ve bu eğitmenlerin, mülteci kursiyerlerin ihtiyaçlarına uygun eğitim vermelerini sağlamak. Mülteci kursiyerlerin dil farklılığı nedeniyle ortaya çıkan eğitim problemlerini minimuma indirmek. Halk eğitim merkezlerindeki eğitim süreçlerinin kalitesini artırarak daha fazla mültecinin halk eğitim merkezlerinde eğitim almasını teşvik etmek. Mülteci kursiyerlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olan sınıfın genel eğitim ortamında yaşanabilecek bozulmayı önlemek.

Mültecilerin, hakları konusunda ilimizdeki genel farkındalığı artırmak.’’

f) Yetişkin mültecilerin eğitilmesi ile ilgili Hollanda’daki tecrübeleri Türkiye’ye aktarmak ve bu anlamda bir tavsiye dokümanı oluşturarak, yerel, bölgesel ve ulusal anlamda politika yapıcılara sunmak

g) Katılımcıların yabancı dil yeterliliklerini geliştirmek.

h) Katılımcıların kendilerini geliştirme isteklerini artırmak ve Avrupa Birliği ilgili önyargılarını kırmak.