GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2020 17:40   Güncelleme : 05-02-2020 17:50

Türkiye’de Her 5 Ölümden Biri Kanserden

Erdemli ilçe Sağlık Müdürlüğü kansere karşı vatandaşları bilinçlendirmek amacı ile çeşitli etkinlikler düzenliyor. 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” nedeni ile Erdemli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selim Loğlaroğlu açıklamalarda bulundu. Kanserde Erken teşhisin önemine değinen Dr. Loğlaroğlu Erdemli halkına Sağlık Müdürlüğünde ücretsiz kanser taraması yaptırmaya davet etti.

Türkiye’de Her 5 Ölümden Biri Kanserden

Kanserde erken tanının önemli olduğunu belirten Loğlaroğlu, "Günümüzde kanser hastalığı hem dünyada hem ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir" dedi.

Dünya Kanser Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan Loğlaroğlu, kanserden ölümlerin yaklaşık 3'de birinin tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi, meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca 5 davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklandığını belirtti.

Günümüzde kanserlerin yüzde 30 ile 50'ye yakınının, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğunun bilindiğini kaydeden Loğlaroğlu, "Ayrıca, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse birçok kanserin iyileşme olasılığı da yüksektir. Tütün kullanımı, kanser gelişimi yönünden en önemli risk faktörü olup kansere bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 22'sinden sorumludur. Akciğer kanserinin yanı sıra özefagus, mesane, böbrek, pankreas, mide, serviks kanserlerinden de sorumlu olduğu bilinen tütün kullanımı, hangi yaşta olursa olsun terk edildiğinde kişinin yaşam kalitesi ve yaşam süresi üzerinde anlamlı bir fark oluşturmaktadır. Obezite ve kanser ilişkisine dair yapılmış çok sayıda epidemiyolojik çalışma obezitenin kansere neden olmasının yanı sıra kanser tedavisine yanıtın azalmasına, hastalık seyrinin bozulmasına ve artmış ölüm oranlarına neden olduğunu da ortaya koymaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel olarak aktif olmakla bağırsak, meme, rahim, yumurtalık, pankreas, yemek borusu, böbrek, karaciğer, safra kesesi kanserlerinin gelişim riski önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Yaşam tarzı değişiklikleri ile kansere karşı anlamlı risk azaltımı sağlanması mümkündür" diye belirtti.

Dünya genelinde en sık izlenen kanser türünün cilt kanseri olduğunu vurgulayan Loğlaroğlu şu ifadelere yer verdi:

"Buna yönelik alınacak önlemler ile anlamlı risk azaltımı sağlanabilmektedir. Sonuç itibariyle, kansere yol açabileceği kanıtlanmış risk faktörlerinin farkına vararak, bunlardan korunmada bireysel ve toplumsal baz da yapılacaklar konusunda bilgilenerek, önleme çabalarını kararlılıkla sürdürerek ileri dönemlerde daha da büyük bir toplumsal yük haline gelmesi beklenen kanserle savaşımda önemli kazanımlar elde edileceğine şüphe yoktur. Kanser hastalığı ile mücadele etmek, erken safhada tanı koymak ve halkın bilinçlenmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımız 2013 yılında ülke genelinde Ulusal Kanser Tarama Programı başlatmıştır. Bu kapsamda ilçemizde KETEM (kanser erken teşhis ve tanı merkezi) hizmet vermektedir. Ayrıca aile hekimlerimiz ve yataklı sağlık tesislerimiz hem koruma hem de tedavi anlamında vatandaşlarımıza gerekli desteği sağlamaktadır."

Loğlaroğlu, ayrıca, İlçe Sağlık Müdürlüğünde Meme kanseri için MAMOGRAFİ çekimleri, Rahimağzı kanseri için HPV testi ve Bağırsak kanseri için Gaitada gizli kan testi haftanın her günü mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca müdürlükte Diyetisyen ve Sigara bırakma polikliniği mevcut olup bu birimler kurumumuza ait 324 516 22 66 nolu Telefonla arayıp randevu alabilirler. Mamografi çekimi için randevu almaya gerek yoktur. ilçe Müdürlüğümüz İlçe Müftülüğümüz karşısında hizmet vermekte olup tüm kanser taramaları ücretsiz yapılmaktadır duyurusunda bulundu.