GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2020 19:19

Karda Kaybolan Ali Kaçar Keşke Sağ Bulunsaydı

Deneyimli Gazeteci Derviş Çömez’in Karda Kaybolan ve kaybolduktan 37 gün sonra bulunan Ali Kaçar’ı 26 gün takibi ve yaşadıkları, yaşananları sizlerle paylaşıyoruz. Bu zorlu haber takibinde hem fotoğraf makinasının, hemde video kamerasının bozularak kullanılamaz olmasına rağmen Gazeteci Derviş Çömez’in dudaklarından “Keşke Ali Kaçar Sağ Bulunsaydı” kelimeleri döküldü.

Karda Kaybolan Ali Kaçar Keşke Sağ Bulunsaydı

İşte Deneyimli Gazeteci Derviş Çömez’in ağzından bir solukta okuyacağınız 26 günlük arama kurtarma süreci;

“23 Aralık Pazartesi 2019 tarihinde üç arkadaşı ile birlikte Önce Musabozulduğu yaylası, ardından da Dedeli mevkiine geldiklerinde akşam saat 17.00 sıralarında dedeli mandıra yakınlarında tipi ve aşırı kar yağışına yakalanan Ali Kaçar, ecelin pençesinden kurtulamayarak kaybolduğu günden 37 gün sonra yanındaki arkadaşlarının tarif ettiği noktaya yakın yerde bulundu.

Ali Kaçar söylenildiği gibi ne patlatılan bir kuyuda ne de toprağın altında kaldı. Ali Kaçar’ı ecel engelli ayağı ile karda yakaladı. 23 Aralık’ta ilk haberi duyduğumuzda Önce Jandarmayı aradım, ardından ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Başkanlığı Karla Mücadele ekibini aradım. Bir araçla yola koyulduk ve tam 87 kilometre uzaklıktaki Erdemli-Ayrancı yolunun Musabozulduğu yaylası tabelasının bulunduğu yol ayrımına vardım.

Erdemli Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Binbaşı Erhan Erdoğan komutasında özel eğitimli Taşucu Jandarma Asayiş Komando Timi, Güzeloluk Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, Mersin AFAD Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri.  Mersin Büyükşehir ve Erdemli Belediyesi ekipleri, 112 Acil Yardım ekipleri, Karayolları, Orman Bölge Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü ekipleri ile birlikte olayın hemen akabinde gece saat 01.00 sıralarında kaybolduğu yerin tarif edildiği noktaya doğru taramaya başlanıldı.

İşte o gün, tipi ve aşırı kar yağışı nedeni ile göz gözü görmüyordu. Jandarma komutanı arkadaşlar kendi can güvenliğinizi öncelikli olarak koruyarak arama yapacağız diyerek yol ayrımından 1 kilometre mesafedeki Dedeli yaylası Mandıra bölgesine hareket edildi. Ben yaklaşık 500 metre gittim ancak yoldan geri döndüm. Çünkü aşırı tipi ve kar yağışı vardı. O anda ne fotoğraf çekme ne de görüntü çekme imkânım vardı.

Yaklaşık 40 santimlik kar üzerinden izleri takip ederek geri döndüm. O geceyi hiç unutamam çünkü soğuk ve tipiden yüzümün sol kısmının felç olduğunu sandım elimi yüzüme götürdüğümde hissetmiyordum. Geldiğim araca binerek ısınmaya çalıştım. Arama ekibi o soğuk ve tipili ortamdan arama tarama çalışmalarını tamamlayarak araçlara döndü. Ben şöyle düşündüm, eğer biz dayanamıyorsak 24 saattir tipiye ve aşırı kar yağışına yakalanan Ali Kaçar nasıl dayanacaktı. Alan çok geniş, engebeli ve çok soğuktu.

O gece sabah saat 06:30’da geriye döndük. Jandarma komutanı Derviş Bey, biz iki saat sonra yol açılırsa yeniden gideceğiz gelir misin diye sordu ben de hiç tereddüt etmeden geliyorum dedim ve sabah saat 10:00’da yeniden yola koyulduk. Ancak yol aşırı kar yağışı nedeni ile açılamadı. Hem Mersin Büyükşehir Belediyesinin dozeri, hem de Karayolları Bölge Müdürlüğünün dozer ve greyderleri arıza yaptı. Gerekli tamiratlar yapıldıktan sonra dozerler değiştirildi. Devlet Su İşlerinden ve Orman Bölge Müdürlüğünden dev dozerler getirildi yolların açılması için. Yollarda kar yüksekliği 2,5 metreyi geçmesinden dolayı açılması zorlaştı.

İkinci gün yol açıldı ve Ali Kaçar’ın yanında olup ta son gören kişi S.Ç. aramaya katıldı. Erdemli Belediyesinden de yaklaşık 50 kişilik ekiple arama başlandı. Aramaya Mersin İl Jandarma Komutanlığı arama kurtarma (kadavra köpeği ) ‘’Sarı’’ da katıldı.

Anadolu ajansı Muhabiri olarak ben Derviş Çömez, Sabah Muhabiri Erdemli Ajans Durhasan Şahin, Hürses Gazetesi sahibi Veli Coşkun, DHA muhabiri Mehmet Doğaner ve İHA-TRT muhabiri Hüseyin Yıldız ile birlikte haberi takip ediyorduk. 

Bu arada AFAD kar aracı getirdi ve Ali Kaçar’ın ailesinden de bir kişi arama taramaya katıldı. Dondurucu soğuğa aldırış etmeden arama ekibi ile birlikte arama taramaya katılan gazeteciler olarak bizler haber geçmek üzere aramadan erken ayrıldık. Bizim ayrılmamızın ardından bir saat sonra kar aracının Dedeli yaylasında devrildiğini ve S.Ç’nin ağır yaralandığını öğrendik. Kaza anında yaralıya ilk müdahaleyi Ali Kaçar’ın kızı Derya Kaçar’ın yaptığını ve ağzına dolan karı boşaltarak hayata dönderdiğini öğrendik. Tecelliye bakın ki yanındaki arkadaşını kurtaramayan S.Ç ’yı Ali Kaçar’ın kızı kurtarıyordu. Çünkü bu sen ben değil insanlık görevi idi. Adana Jandarma Bölge komutanlığından bir adet helikopter gelerek iki gün süreyle kaybolduğu noktada arama yapıldı.

Ali Kaçar’ın ailesi ile görüştüğümüzde eşi Dudu Kaçar, ‘’Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyük bir devlet kaybımızı mutlaka bulur’’ demişti. Tabii bu arada çevrenin de baskısı ile Programcı Müge Anlıya giderek belki bir umut diyerek yardım istedi.

Tabii bu arada aramalar aralıksız süren aramaya 4 adet metale duyarlı detektör ile bir köpek daha katıldı. Detektörlerin her öttüğü, köpeklerin dikkat çekici yaptıkları her hareketin olduğu yerler kazıldı bakıldı. Hatta metal kola tenekesi ve kapağı ayrı ayrı noktalara gömülerek arandı. Cihazlar gömülen teneke parçalarına bile duyarlı olduğu görüldü.

Gazeteci arkadaşlar aramaya yeniden katılarak arama çalışmasını görüntülediler. Bu esnada havanın ne derece soğuk olduğuna yeniden şahit oldular ve DHA muhabiri Mehmet Doğaner, Sabah Gazetesi muhabiri Durhasan Şahin, İHA ve TRT muhabiri Hüseyin Yıldız ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Erdemli Hürses Gazetesi sahibi Veli Coşkun’a, ‘’Arkadaşlar soğuktan Derviş Abi konuşamıyor sanki donmuş. Ben ise anons yapmam gerekiyor çenem açılmıyor’’ diye sesleniyordu. Derviş Çömez abi hakkın ödenmez. Bu soğukta Hergün kar üstünde aramaya katılmak herkesin kârı değil. Bizim senden öğreneceğimiz çok şeyler var Allah yardımcın olsun’’ diye konuşmuştu.

Bu arada Gazetecilik Mesleğine 1972 yılında rahmetli Kamil Başaran hocamdan aldığım eğitimle başladım 48 yıl önce. Sonra büyüğüm ustam Muzaffer Şahin 1986’da Yeni Ufuk gazetesini kurdu ve burada çalışmaya devam ettim. Erdemli’de çalışırken kendimi Türkiye Gazetesi’nin Gaziantep büro şefi olarak buldum. Daha sonra yıllarca savaş muhabiri olarak 73 ülkede görev aldım. Bosna Hersek başta olmak üzere Irak, Çeçenistan, Kosova, Afganistan, Filistin, Suriye, İran ve Somali, Fas, Tunus, Zambiya, Lübnan gibi ülkelerde görev yaptım. Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin, ABD Başkanı Bill Clıntin, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bilge kral Aliya İzzet Begoviç,  Ürdün Kralı Hüseyin, İtalya başbakanı Delama,  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile başta Süleyman Demirel, Turgut Özal, Kenan Evren ile ilgili görüntü çekip haberler yaptım. Rahmetli Sakıp Sabancı ile birçok Aya ülkelerini gezdim. Yurda döndükten sonra emekli olup Erdemli’de Anadolu Ajansının muhabirliğine devam ettim. Durhasan Şahin kardeşimle birlikte kurduğumuz Erdemli Ajansı haber sitesinin de haber müdürlüğünü yürütüyorum.

 

Günlerce aramadık yer, bakılmadık kaya parçası ve bir ihtimalle gidebileceği Yörüklerin geride bıraktığı çatmalara da bakıldı. Tabii en büyük özveriyi Erdemli Jandarma Komutanı Kıdemli Binbaşı Erhan Erdoğan yaptı.

Çünkü her arama tarama çalışmasından sonra hastaneye gelerek serum yaptırdı ikinci güne dinç katılmak üzere. Binbaşı Erhan Erdoğan’ın katılmadığı dönemlerde ise Güzeloluk Jandarma Karakol Komutanı Fikret Gülce Başçavuş ve ekibi katılıyordu. Daha sonra Erdemli Merkez Jandarma Karakol Komutanı Teğmen Mustafa Akgül de katılmaya başladı.

Ben arama kurtarmaya 26 gün süreyle katıldım. Katılmadığım günlerde de bölgede aşırı kar yağışı ve yolların kapalı olmasının engeli vardı. Benimle birlikte Ali Kaçar’ın enişteleri de hep önde aramaya katıldılar. Ancak hakkını yememek gerekir ki, özellikle Erdemli Belediyesinde Şef olarak çalışan Sinan Ali Yıldız hiç aksatmadığını gördüm.

29 Ocak Çarşamba günü son arama çalışmasına Erdemli Merkez Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Teğmen Mustafa Akgül komutasında çıkıldı. Komutan arkadaşlar hava bugün güneşli, saat 14’den sonra hava bozabilir. Havadaki hem bulutları hem de halk arasında kuzgun olarak tabir edilen kuşları iyi takip edelim. Çünkü onların göründüğü yerde mutlaka bir şeyler olur diyerek tembihledi. 

Kar aracı ile komutan ve beraberindeki bir ekip 8 kilometre mesafedeki Musabozulduğu yaylasına giderken Jandarma arama kurtarma köpeği ‘’sarı’’ nın da bulunduğu Jandarma ve AFAD ’tan oluşan bir ekip te hiç bakılmayan bir noktaya bakmak için yola çıktı. Bu ekibe Güzeloluk Mahallesi Yörüklerinden ve bölgeyi iyi bilen Ragıp Böcüoğlu da katıldı. Bu dağları karış karış bilen Böcüoğlu, havadaki kuzgunları takip ederek ekibin önüne doğru çıktı bu arada araka kurtarma köpeği Sarı da hızla koştu ve Ali Kaçar’ın karlar altındaki cansız bedenini buldu. Ragıp Böcüoğlu şöyle sesleniyordu. ‘’Komutanım burada bulduk’’ diyordu. Olay yerine ilk varanlardan bir tanesi de Ali Kaçar’ın eniştesi Sinan Ali Yıldız olmuştu.

Acı haberi ailesine ve emniyet güçlerine ilk haber veren yine Sinan Ali Yıldız oldu. Allah rahmet eylesin. Keşke Ali abimiz daha önce bulunsaydı, hiç bu olay olmasa idi.

Kayboldu denildiği ilk günden bulunduğu son dakikaya kadar AA muhabiri ve Erdemli Ajans haber müdürü olarak oradaydım. Ali Kaçar’ın bulunduğu yerde çektiğim ilk fotonun bek raundunda tarih 29 Ocak Çarşamba 2020, saat 12:55 yazıyordu. Ali Kaçar’ı ben üzerindeki lacivert montundan tanıdım.  

Halkımıza kayıp Ali Kaçar ile ilgili ilk kayıp haberini nasıl verdiysem, bulunduğu haberini ve ilk fotoğrafı çeken kişi oldum. Dedikodudan uzak, doğru ve dürüst haber vermek adına Ali Kaçar’ı aramayı takip etme esnasında fotoğraf makinem ve kameram kırıldı parçalandı ve kullanılamaz hale geldi, yani pert oldu. Keşke Ali abimiz sağ olarak bulunsaydı.  Gazetecilik görevimi huzur içinde yaptığıma inanıyorum.

Başta Erdemli Kaymakamımız Avni Kulan olmak üzere, Belediye Başkanımız Mükerrem Tollu’ya, Makinelerimin kırılmasına rağmen kimseye hissettirmeden çalışmamı sağlayan başta Erdemli Ajansın sahibi Durhasan Şahin kardeşime, Anadolu Ajansı Mersin Büro Müdürü Salim Taş ve büro çalışanlarına. Tüm aramalarda yanımdan ayrılmayan zorlandığım noktalarda bana desteğini esirgemeyen Erdemli ilçe Jandarma Komutanı Kıdemli Binbaşı Erhan Erdoğan’a, Merkez Jandarma Karakol Komutanı Teğmen Mustafa Akgül’e, Güzeloluk Jandarma Karakol Komutanı Fikret Gülce’ye, Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman’a, Erdemli Orman İşletme Müdürümüz Murat Körlü, Müdür Yardımcısı Harun Boz ve Orman İşletme Personeline,  gazeteci arkadaşlarıma ve aileme teşekkür ediyorum. Erdemli Ajans olarak Allah’tan Ali Kaçar’a rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”