GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2020 18:06

Fırtına Erdemli’yi Yıktı Geçti, Zarar 3 Buçuk Milyon

Erdemli’de etkili olan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Gece saat 03.00 sularında başlayan şiddetli fırtına sabah saatlerinde şiddetini artırarak özellikle domates, muz seralarında etkili olurken bir evin de çatısını uçurdu, köy minibüslerinin durağının çatısı yıkıldı.

Fırtına Erdemli’yi Yıktı Geçti, Zarar 3 Buçuk Milyon

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin domates seralarının tünel naylonları yırtılarak seraları hasar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Şahin, ‘’Şu anda seralarda hem yeni dikim hem de üzerinde ürün olan domates fideleri var. Birçok muz serası da etkilenmiş durumdu. Rüzgârın şiddeti durmadığı için şu an parçalanan bölgelere yeni naylon çekilemiyor. Ancak ruzgar durduktan sonra tamirata başlanabilecek. Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun’’ dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 6 ekiple Koyuncu, Çiriş, Kocahasanlı, Üçtepe, Barbaros, Kösbucağı, Karaahmetli, Gücüş, Aslanlı, Yeniyurt, Veyselli, Yeniyurt, Yarenler, Kumkuyu, Akdeniz Mahallelerinde tarama yaparak hasar tespitinde bulundu.

Yapılan ön tespitte 404 çitçinin 614,5 dekar örtü altı sera alanında geçici 3 milyon 555 bin 500 Türk Liralık zarar tespiti yapıldı.

Ahmet Doğan isimli çiftçi ise serasının meydana gelen fırtınadan dolayı etkilendiğini içindeki yeni dikilen fidelerin kırıldığını kaydetti.

Erdemli Çamlığı karşısındaki Erdoğan Fidan’a ait evin çatısının fırtınadan uçtuğu belirtilirken, ev sahibi Erdoğan Fidan, ‘’Sabah saat 07:30 sıralarında fırtına evin çatısını aldı bahçeye attı. Ben ve ailemde bir yaralanma olmadı. Sadece evin çatısını uçurdu, fidanları ve su kuyusunun üzerindeki çatı uçtu. Ev oturulamaz hale geldi evi taşıyacağız’’ diye konuştu.


Komşulardan Ferruh Tanrıkulu, "Sabah saatlerinde şiddetli fırtına komşumuzun evinin çatısını uçurdu. Çatı bahçeye düştü. Neyse ki cana bir zayiat gelmedi" şeklinde konuştu.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı.