GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-01-2020 16:23

Doğa Koruma Güneyli Tolaz’a Yaban Hayvanlarına 3,5 Ton Yem Bıraktı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Korumu ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı Mersin Şubesi Müdürlüğü tarafından karla kaplı yüksek rakımlarda yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğaya 3 bin 320 kilogram yem bırakıldı.

Doğa Koruma Güneyli Tolaz’a Yaban Hayvanlarına 3,5 Ton Yem Bıraktı

Doğa Korumu ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü her yıl kış şartlarının çetin geçtiği dönemlerde özellikle karlarla kaplı yüksek rakımlarda yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için yemleme çalışması yapıyor. Kullanılan yemler ve yemlerin bırakılacağı noktalar özenle seçiliyor. Yaban hayvanlarının yemlerden uzun süre faydalanması için de yemler ağaç altlarındaki karsız toprak üzerine bırakılıyor.

Mersin genelinde yemleme çalışmaları devam etmekle birlikte, yılsonuna kadar 5 bin kilogram besi yemi, 500 kilogram pazar artığı, 3 bin kilogram saman, bin 500 kilogram ot ve yonca olmak üzere toplamda 10 bin kilogram yem bırakılması hedefleniyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ömer Arslan beraberinde Erdemli şefi Mevlüt Çetin ile birlikte gazetecilere yaban hayvanlarını yemleme ile ilgili bilgi verdi. Arslan, her yıl kış şartlarının çetin geçtiği dönemlerde yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için yemleme çalışması yaptıklarını belirtti.

Mersin genelinde yüksek rakımlarda yemleme çalışmalarını doğa koruma ekipleri ile birlikte sürdürdüklerini ifade eden Arslan, "Yöremizde yaşayan bütün yaban hayvanlarının yem ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bu yılda Mersin Şube Müdürlüğü olarak yaban hayvanlarına 2 bin kilogram besi yemi buğday, mısır, arpa ve benzeri, 750 kilogram saman, 70 kilogram pazar artığı ve 500 kilogram da yonca olmak üzere toplamda 3 bin 320 kilogram yem atılmıştır. Erdemli ilçesinde de Doğa Koruma Milli Parklar şefliğimiz sınırlarımız dahilinde bulunan Güneyli Mahallesi Tolaz Mevkiinde yemleme çalışması yaptık. Çalışma kapsamında 300 kilogram besi yemi, buğday, mısır, arpa ve 100 kilogram pazar artığı, ekmek ve yeşillik kullanılarak sahada her çeşit hayvanın yem ihtiyacını karşılamaya çalıştık. Bunun sonucunda da yaban hayvanlarının karlarla kaplı bu yüksek rakımlarda hayatlarını devam ettirmelerine imkan tanıyoruz" diye konuştu.