GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2020 19:06

Eğriçayır’dan Kaliteli Bal Nasıl Üretilir Eğitimi

Dünya Şampiyonu Altın Madalyalı Erdemli Eğriçayır Balı üretici firması ile Mersin Arı Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa düzenlediği ‘’Organik Arıcılıkta Sürdürülebilirlik Eğitimi“ Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü toplantı salonunda başladı.

Eğriçayır’dan Kaliteli Bal Nasıl Üretilir Eğitimi

2 gün sürecek olan eğitim seminerinin açılış konuşmasını Eğriçayır Balı sahibi Celal Çay yaptı.

Ürettikleri balın geçmişinin 300 yıla dayandığını son 4 yıldır da ürettikleri Eğriçayır Balının dünya çapında altın madalya aldıklarını söyledi. Dünya genelinde bal üreticilerinin yarıştığı bal içerisinde Kanada’da altın madalya ile ödüllendirildiklerini belirten Çay, Mersin Toroslarında ürettikleri organik polifloralı çiçek balı ile geçtiğimiz eylül ayında Kanada’nın Montreal kentinde dünyanın en iyi balı seçilerek, dünya kupası aldıklarını ve bu kupadan sonra Mersin Toroslarında üretilen bala talebin çok fazla arttığını söyledi.

Daha kaliteli bal üretmek için mutlaka arıcıların arıcılıkta son gelişme hakkında eğitim alınması gerektiğini vurgulayan Çay, Organik bal talebini sadece kendi kovanlarından elde ettikleri bal ile karşılamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Bölgedeki diğer üreticiler ile organik arıcılık sözleşmesi yaptıklarının altını çizen Çay, Ecocert ve TURKGAP gibi organik sertifikasyon firmaları sözleşmeli üreticilerimizin kovanlarını da denetliyor ve sertifikalandırıyoruz. Artan organik bal talebini karşılamakta sıkıntı yaşamamak için Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği ile bölgemiz arıcılarına Organik Arıcılıkta Sürdürülebilirlik eğitimi verme planı yaptık. Bu tür eğitim çalışmalarımız devam edecek’’ dedi.

Mersin Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Adem Kurt da yaptığı konuşmada, Mersin genelinde kayıtlı 3 bin arıcının bulunduğunu bunlardan 2 bin tanesinin aktif çalıştığını ifade ederek, ‘’Son 4 yıldır Mersin bölgesinde üretilen organik üretimi yapılan balların aldığı ödüller ile kalitesini ispatlamıştır. Toros dağlarında çok fazla endemik (sadece Toros Dağlarında bulunan) yabani bitki olduğunu, bu bitkilerin Toroslarda üretilen balları diğer ballardan ayırmaktadır.  Neredeyse dört mevsim nektar ve polen akımının olduğu Mersin bölgesinin arı yetiştiriciliği için çok uygun bir bölge durumundadır. Daha kaliteli bal üretimi için bu tür eğitimlere ihtiyacımız var. Arıcılarımızın alacağı bu eğitim ile arıcılığı ekonomik ve sürdürülebilir şekilde yapmalarına yardımcı olmak istiyoruz’’ diye konuştu.  

Eğitimi veren Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ise arıların sadece bal üretmediği diğer tarım ürünlerinin üretiminde çiçek tozlaşması ile yer aldığını ve insan gıda üretiminde çok önemli olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir arıcılığın kovana dışarıdan kimyasal ilaç kullanımı ve suni besleme ile mümkün olmadığını belirten Doğaroğlu,  Arıcılığın hiç kimyasal kullanmadan ve besleme yapmadan da mümkün olduğunu kaydetti.

Arıcılara iki gün boyunca dışarıdan kimyasal ilaç ve besleme yapmadan nasıl arıcılık yapabileceklerini anlatacaklarını ifade eden Doğaroğlu, bahsettikleri teknikleri kullanacak arıcıların yıllarca ekonomik şekilde arıcılık yapabileceğini dile getirdi.

Sadece organik üretim yapan arıcıların değil diğer tüm arıcılarında bu teknikleri kullanması gerektiğini söyleyen Doğaroğlu, yaşamak için arıları sürdürülebilir şekilde yaşatmalıyız’’ diye kaydetti.