GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2020 12:59   Güncelleme : 27-01-2020 13:06

Atatürk'ün Erdemli'ye Gelişinin 96. Yıl Dönümü Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 96 yıl önce Erdemli’ye gelişi Cumhuriyet Meydanında törenle kutlandı.

Atatürk'ün Erdemli'ye Gelişinin 96. Yıl Dönümü Kutlandı

Atatürkçü Düşünce Derneği Erdemli Şubesince düzenlenen tören Erdemli Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarihçi, emekli öğretmen Ahmet Refik Erdem yaptı.


Atatürk’ün İçel iline ilk kez gelişinde onu çok merak eden Erdemlililerin yol kenarındaki Ulu Çınar’ın altında kısa da olsa Gazi’nin dinlenmesi için hazırlık yaptıklarını anlatan Erdem, "Kış günü olmasına rağmen tıpkı bugün gibi güzel bir hava vardı. Atatürk’e limonata ve portakal ikram edildi. Atatürk, kısa konuşmasında narenciye üretiminin öneminden ve tarımın modern usullerle yapılması gereğinden bahsetti. Nitekim Silifke’de, çiftçilere örnek olacak bir çiftliği kurmak için araziye bakacak ve ilgililere gerekli talimatı verecektir.

Kendisinin Alata Köprüsündeki coşkulu karşılamadan memnuniyetini dile getiren Gazi, "Cumhuriyetimizi güçlendirmek için çok çalışmalıyız" diyerek halka veda etti. Erdemlililer kendisini Silifke’ye uğurladı" diye konuştu.


Törene Atatürkçü Düşünce Derneği Erdemli Şubesi yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.