“Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimine katıldık
AdvertAdvert
Advert


Günün Başlıkları“Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimine katıldık

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitim toplantısı Gaziantep'te gerçekleşti.

“Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimine katıldık
Bu içerik 2487 kez okundu.

Gaziantep Şirehan Otel toplantı salonunda yapılan “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimleri ile basın mensuplarının, ülkenin en önemli sorunlarından biri olan bağımlılık ile bilgilerinin artırılması amaçlandığı belirtildi. Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı projesi kapsamında başta yerel medya olmak üzere yayın araçları ile halkı bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Yeşilay gönüllülerinin bağımlılık iletişimi kapasitesinin artırılmasının hedeflendiğine vurgu yapıldı.

Eğitim programına Mardin, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Malatya, Hatay, Adana, Kahramanmaraş ve Adıyaman’dan görev yapan medya mensupları, kamu kurumları Basın bürosu görevlileri ve Yeşilay gönüllüleri katıldı.

“TÜRKİYE AB ÜLKELERİNE GÖRE ÇOK DAHA İYİ DURUMDA”

Toplantıda konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, uyuşturucuyla mücadelede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Bir problemi aşırı büyütmek de görmemekte zarar verir” diyen Uyumaz: “Günümüzde gençliğimizi bekleyen en öneli tehlikelerin başında madde bağımlılığı geliyor. Gerek kurumlar, STK’lar gerekse veli ve öğretmen el ele vererek hedefimizi şaşırmadan bu konuyla mücadele edelim. İşin bir arz bir de talep kısmı var. İlk önce talebi azaltmamız gerekir. Türkiye Avrupa Birliği ülkelerinden çok daha iyi durumdadır. İstatistikler bunu gösteriyor. Bu problemi görmeyeceğiz anlamına gelmiyor. Madde bağımlılığıyla kendisine ve ailesine verdiği bir zarar bin zarar gibidir. Madde bağımlılığı konusunda eğitime önem vermeliyiz. Sağlığa önem vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

“DÜNE KADAR UYUŞTURUCUYA KORİDOR OLAN ÜLKEMİZ ARTIK HEDEF KONUMUNDADIR”

Yeşilay adına konuşan yönetim kurulu üyesi Hatice Saadet Kalyoncu ise sorumluluklara karşı herkesin çok hassas davranması gerektiğini söyledi. Kalyoncu: “Düne kadar uyuşturucu koridoru olan bu ülke artık hedef ülke konumundadır. Bu mücadelede devletimiz ve hükümetimiz üzerine düşeni yapıyor. Ancak STK’ların da bu mücadelede yer alması çok önemlidir” şeklinde konuştu.

“MEDYADA KONUNUN ELE ALINIŞ BİÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Kitle iletişiminin en önemli aktörleri arasında yer alan basın mensuplarını, bağımlılıkla mücadelede tamamlayıcı ve destekleyici bir unsur olarak gördüklerini ve medyanın bilinçlendirilmesinin önemine inandıklarını belirten İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden Prof. Dr. Ali Murat Vural, “Bu proje ile bölgesel bazda faaliyet gösteren başta yerel medya olmak üzere yayın araçları ile halkı bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki basın danışmanlarını hedefliyoruz. Medyadaki haberlerin ele alınış biçimleri, kullanılan dil ve fotoğraflar noktasında bir farkındalık eğitimi sunacağız. Teorik bilgilerin yanı sıra atölye çalışmalarıyla da bu programı daha etkili hale getiriyoruz. Medya mensupları, bağımlılıklarla mücadelede bizim en önemli destekçilerimizdir. Bu eğitimlerle Yeşilay şubelerimizle yerel medya ve kurum basın temsilcileri arasında iletişim ağını da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada BYEGM’le işbirliği yapmaktan da çok mutluyuz.” dedi.

Günlük iletişim dilinde bağımlılıkla ilgili hataların azaltılması, yanlış ifadelerden veya iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik veya görsel kullanımının önlenmesi gibi konuları merkeze alan “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimleri her bölgeyi temsilen bir ilde gerçekleştirilmeye devam edileceği açıklandı.

Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı’’ eğitimi toplantısına basın mensuplarının yanı sıra konuşmacı ve dinleyici olarak Gaziantep Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Gaziantep İl Müdürü Ertan Koska ve Yeşilay Gaziantep Şube Başkanı Fatih Tamer katıldı.

Eğitim programı katılımcıların sorularının yanıtlamasının ardından sertifika töreni ile son buldu.

BİZDE ORDAYDIK

Gaziantep’te düzenlene eğitime Erdemli’yi temsilen erdemliajans.com’dan Durhasan Şahin katıldı.

erdemli ajans byegm gaziantep şirehan yeşilay yerel medya bağımlılık farkındalığı eğitimi
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi