EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-01-2020 17:04

EZO Başkanı Rasim Şahin, “Salkım Domatesin Fiyatı İyi, Yok Satıyor”

Erdemli Ziraat Odası (EZO) başkanı Rasim Şahin, özellikle güzlük salkım domates ekimi yapan üreticilerin yüzünün güldüğünü söyledi. Şahin, salkım domatesin kilosunun dalında 4 lira 70 kuruştan alıcı bulduğunu belirtti.

EZO Başkanı Rasim Şahin, “Salkım Domatesin Fiyatı İyi, Yok Satıyor”

Mevsimin kış olması, havaların soğuk gitmesinin de etkisiyle domateslerin kızarmadığını kızaran domateslerin de talebi karşılamakta zorlanıldığını belirten Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, üreticilerin fiyatlardan memnun olduğunu ve yüzlerinin güldüğünü kaydetti.   

Salkım domateslerin yüzde 80’ini iç piyasada büyük mağazalara verildiğini kalan yüzde 20’lik bölümün ise yurt dışında Irak ve Romanya’ya ihraç edildiğini ifade eden Şahin şöyle konuştu:

‘’Kış mevsimi olması ağır kış şartları nedeni ile ürün bir türlü kızarmıyor. Kızarma olmadığı için de talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Ancak çiftçilerimiz salkım domatese verilen mevcut 4 lira 70 kuruşluk fiyattan memnun.

Geleneksel dikilen domates ise 3 lira ile 3 lira 50 kuruş arasında satılıyor. Salkım domates diğer domates çeşitlerinden her zaman 1 liraya yakın önde satılıyor. Biz çiftçilerimize her zaman alternatif ürün dikmelerini tavsiye ediyoruz. Salkım domates bunlardan bir tanesi.’’