Böyle Film Görülmedi
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBöyle Film Görülmedi

Engellilere özel kısa film galası Kültür Merkezinde Yapıldı

Böyle Film Görülmedi
Bu içerik 3027 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Erdemli Belediyesinin engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için ses betimlemeli çektiği kısa film galası yapıldı. Kısa filmin galasına katılan protokolün ise engellilerle empati kurmaları amacı ile kulaklık takıldı gözleri bandajlandı.


3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında belediyece çekilen  kısa filmin galası Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Galaya engelliler ve aileleri de katıldı. Filmi tekerlekli sandalyelerle izlemek isteyenler ise salonun ön boşluğunda yerlerini aldı. Engellilere filmi kolaylıkla takip edebilmeleri için özel kulaklık dağıtılırken, ilçe protokolüne de filmi bir engelli gibi takip etmeleri için aynı kulaklıktan verilip, gözleri de bandajla kapatıldı. Önce kısa filmi izleyen, ardından da 45 dakikalık filmi takip eden protokol üyeleri, yaklaşık bir saat boyunca görme engelliler gibi ses betimlemeli film izledi.


Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, kısa filmde rol alan görme engelli Mehmet Kırcılı’ya çalmayı çok arzuladığı ‘’Org) hediye etti. Tollu burada yaptığı konuşmada, "Engellilerimizin durumunu bizim anlayabilmemiz gerçekten mümkün değil. İlk defa sinemaya giden insanlarımız var. Onların yaşadıklarını yaşayabilmemiz için gözlerimizi bandajla kapatıp kendimizi onların yerine koyarak film izledik. İşte bu engellilerimize gösterdiğimiz duyarlılığın bir neticesi, onlara sunduğumuz hizmetin bir neticesidir. Engellilerin dramını anlatan ve belediyelerce ilk kez Erdemli’de çekilen kısa filmde rol alan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Erdemli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve kısa filmin yönetmeni Adem Aslan da, yaptıkları çalışmayla Türkiye'de ilk defa bir belediye tarafından ses betimlemeli kısa film çekildiğini belirtti.

Aslan, "Sadece engellilerin rol aldığı bir kısa film yaptık. Bu kısa film ses betimlemeli özel bir film, görme engelliler için. Bir de protokol başta olmak üzere isteyenlerin gözlerini göz bandı ile kapatıp, ses betimlemeli filmimizi takip etmeleri için bir kulaklık verdik. Bir görme engelli nasıl bir duygu içerisinde ya da yaşamını nasıl idame ettiriyor, bunun empatisini yaptırdık" şeklinde konuştu.


Engellilerin ve ailelerinin salonu doldurmasıyla oyuncuları engellilerden oluşan kısa filmin gösterimi gerçekleştirildi. Kısa filmde müzisyen olmak isteyen ve bunu başaran görme engelli karakteri canlandıran görme engelli Mehmet Kırcılı'ya Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından bir org hediye edildi. Bazı engelliler de Başkan Tollu'ya kendilerinin hazırladığı hediyeleri takdim etti. Uzun zamandır sinemaya gelemediğini ifade eden bazı engelliler, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.  

 

 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi