EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-01-2020 16:13   Güncelleme : 09-01-2020 16:19

EZO Erdemli'ye Fide Tesisi Projesini Vali Suya Sundu

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ve Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin Erdemli’ye Fide Üretim Tesisi Kurulması ile İlgili Projelerini Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya sundular.

EZO Erdemli'ye Fide Tesisi Projesini Vali Suya Sundu

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri Remzi Gür, Kasım Saygı, Akif Kar, Atilla Yılmaz, Ferhat Aydın ve Soner Yılmaz’dan oluşan heyet, Mersin Valisi Ali İhsan Su’yu ziyaret ederek Fide Tesisi Projesini, sulama suyu fiyatlarının yüksek olmasını sorununu, yaşanan sel afetinin Erdemli’deki ürünlere verdiği zararları anlattılar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilere olan borçlarının ertelenmesi konusundaki taleplerini ilettiler.

 

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin hazırladığı Fide Projesi hakkında bilgi vererek şunları söyledi; “Tarım Kredi Kooperifleri tarafından kurulan Sera A.Ş tarafından Erdemli’ye Fide Üretim Tesisi yapması konusunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekilimiz Lütfi Elvan’a ilettiğimizde proje hazırlayıp Mersin Valimize sunmamızı istemişti.

Şu anda ilçemizde 45 bin dekar açık, 35 bin dekar örtü altı olmak üzere toplam 80 bin dekarda 250 milyon fide dikiliyor. Sorkun Barajının faaliyete girmesiyle 60 bin dönüm arazi daha su ile kavuşacak, bu da demek ki yaklaşık 180- 250 milyon daha Fide ihtiyacı ortaya çıkacak, bu rakam Yıllık 500 Milyon Fide dikiminin yapılacağını öngörerek proje hazırladık.

Ziraat Odası olarak Tarım Kredi Kooperatifinin Sera A.Ş. ile 2 bin dönüm sera projesinden bölge çiftçimizin payını almasına adına yapmış olduğumuz bu projenin hayata geçmesi durumunda yıllık ortalama 1 Milyon ila 2 Milyon lira direkt çiftçimizin cebinde kalacak” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su’da projeyi teslim alarak gerekli incelemelerin ardından bir neticeye varacaklarını, elinden geleni yapacağını söyledi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin’de Erdemli Çiftçinin özellikle son iki yıldır DSİ’ye devredildikten sonra artan sulama suyu fiyatlarından çok muzdarip olduğunu bu konuda yardım istediklerinin altını çizerek, “Sayın Valim Sulama suyu fiyatlarının yanı sıra Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilere hacizlerin başladı. Bu borçların ertelenmesini veya bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Vali Su’da DSİ Bölge Müdürü’nün bu konu hakkında önümüzdeki haftalarda Erdemli’yi ziyaret ederek bir çözüm yolu bulunması konusunda gerekli çalışmaları yapacağını söyledi. Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü ile görüşerek te borcu olan çiftçilerin borçlarının yarısını ödemesi halinde geri kalanının bir yıl erteleneceğini söyledi.

Ziyaretin sonunda Erdemli Ziraat Odası Heyeti Çadırı tablosunu ve plaket hediye ettiler.