SPOR
Giriş Tarihi : 08-01-2020 19:54

Erdemli’nin Şampiyon Atıcıları

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu (TAAF)’nun 2019 yılında uygulamaya koyduğu Havalı Silahlar Atıcılık Ligi gençler kategorisinde Erdemlili sporcular Türkiye ligi birinciliği ve ikinciliğini elde etti.

Erdemli’nin Şampiyon Atıcıları

DERVİŞ ÇÖMEZ/ERDEMLİ AJANS/ ÖZEL HABER

Havalı Silahlar Atıcılık Lig müsabakalarına 17 ilden toplam 300 sporcu katıldı.

Topladıkları puanlarla final müsabakasına çıkmaya hak kazanan 160 sporcu madalya için kıyasıya mücadele etti.

Gençler müsabakasında Akdeniz Atıcılık ve Avcılık Kulübü sporcusu Erdemlili gençler tüfek 10 metre dalında 60 sporcu ile birincilik için kıyasıya mücadele etti.

Gençler Tüfek kategorisinde; Mehmetçiğe destek olmak amacı ile Zeytin Dalı Şehitleri adıyla yarışmaya Erdemli ’den katılan Enes Buğra Yayla ile Şule Nur Tekeli birincilik elde ederken ikinciliği ise Fırat Kalkanı adıyla katılan iki kardeş Melike Cırık ile Ahmet Cırık ikincilik elde etti. Enes Buğra Yayla ile Şule Nur Tekeli aynı zamanda Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcusu.

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu (TAAF) Mersin İl Temsilcisi, Akdeniz Atıcılık ve Avcılık Spor Kulübü Derneği Başkanı Ahmet Kılınç, üç yıl önce kurdukları Atıcılık Derneği bünyesinde tüfek dalında İran Türklerinden Rahim Javadi’nin özel eğitmenliğinde çalıştırılan gençlerin geleceğe yönelik umut vermesinden gurur duyduklarını söyledi. Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu Havalı Silahlar Atıcılık Ligine katılan sporcuların kendi özgüvenlerini kazanmada önemli rol oynadığını vurgulayan Kılınç, ‘’Kulübümüzü yeni kurmamıza rağmen gençlerimizde umut ışığı görüyoruz. Çünkü bu gençler kulüpteki arkadaşları ile değil yurt genelindeki sporcularla yarışıyor tecrübe kazanıyorlar. Gençlerimiz gelecekte dünya, Avrupa ve olimpiyat sporcuları olacaklar. Havalı Silahlar Atıcılık Ligi tecrübe edinmeleri için büyük avantaj. Tabii bizim sporcu gençlerimizin başarılı olmalarında birinci etken 2013 yılında Akdeniz Oyunları için yapılan Erdemli Atış Poligonunda çalışmalarıdır. Gençlerimiz Orta Doğunun en büyük Avrupa’nın da ikinci büyük atıcılık tesisinde hem çalışıyor hem de burada yapılan tüm müsabakalara katılarak kendilerini hazırlıyorlar. Biz bundan memnunuz’’ dedi.

Ahmet ve Melike Cırık kardeşlerin babası Bünyamin Cırık, Havalı Silahlar Atıcılık Ligi yarışmaları gençler kategorisinde derece almalarından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Baba Cırık, iki çocuğunun ata sporuna merak salmasından ve başarılı olmasından dolayı gurur duyduğunu belirterek, ‘’İnşallah daha büyük başarılara imza atacaklar. Ben ve ailem oğlum ve kızıma tam destek veriyoruz. Çocuklarımdan milli takım forması ile Avrupa, dünya ve Olimpiyatlarda yarışmalarını ve Albayrağ’ı göndere çektirerek İstiklal Marşımızı okutmalarını arzu ediyorum’’ diye konuştu.

Havalı Silahlar Atıcılık Ligi Gençler Birincisi Enes Buğra Yayla ile Şule Nur Tekeli Şule Nur Tekeli ise hedeflerinin olimpiyat yarışlarına katılmak olduğunu belirttiler.

Şule Nur Tekeli’nin babası Ahmet Tekeli ise, kızının lig birincisi olmasından gurur duyduğunu ifade ederek, ‘’Hem okuyup hem de ata sporu atıcılığı bir arada götürmesi beni gelecek adına umutlandırıyor. Şule, şuan Mersin’deki Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM)’da eğitim alıyor. Kısa zaman içinde büyük bir derece yaparak Türkiye şampiyonu oldu. Kızımdan dünya şampiyonluğu bekliyorum. Kendisi de bu yönde azimle çalışıyor. Kızımda dünya derecesi alacak kapasiteye sahip ben bunu görüyorum. Tüm çocuklarımıza başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu.