GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2020 18:53

Başkan Şahin “Erdemli tarımsal afet bölgesi ilan edilsin’’

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Aşkın Şahin, ‘’Devlet, Erdemli bölgesini tarımsal afet bölgesi ilan etmeli’’ dedi.

Başkan Şahin “Erdemli tarımsal afet bölgesi ilan edilsin’’

Meteorolojinin Mersin için ‘’kırmızı kod’’ vermesinin ardından iki gün aralıksız yağan sağanak yağışın metrekareye 200 kilogram düşmesinin ardından Erdemli bölgesinin sular altında kaldığını söyledi.

Açıklamalarda bulunan Şahin, bölge çiftçisinin Ziraat Bankasına, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Sulama birliklerine olan borçlarının bir yıl ertelemesi gerektiğini söyledi. EZO Meclis Başkanı Aşkın Şahin şöyle konuştu:

‘’İki gün aralıksız yağan yağmur nedeni ile metrekareye 200 kilogram yağış aldı. Aşırı yağışlardan dolayı bir çiftçimiz hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden çiftçimiz Bilal Öngel (62)’e Allahtan rahmet diliyorum. Bölgemiz ülke ekonomisine tarımsal anlamda katma değer kazandıran tarım memleketi. Burası narenciyede limonun başkenti olarak belirtilen Erdemli’deki çiftçilerimiz perişan oldu. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ilk belirlemelerine göre 500 dekar alandaki limon bahçeleri, domates ve muz seraları sular altında kaldı. Sel sularının altında kalan ürünler yüzde 70 dolayında zarar gördü. Ekipler tam hasar tespiti için suların çekilmesini bekliyor.’’

Limon üretiminin yüzde 65’ini tek başına karşılayan Erdemli’de limon mahsulü hala dalında ve hasadı yapılamadığını ifade eden Şahin, ‘’Limon bahçeleri ile muz seraları 2 metreye varan sular altında. Erdemlili çiftçiler adına tüm yetkililerden bölgenin tarım afet bölgesi ilan edilmesini istiyorum. Çiftçilerimizin Ziraat bankasına, Tarım Kredi Kooperatifine ve sulama birliklerine olan borçların bir yıl ertelenmesi ve faizlerin silinmesini istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanımızın ve milletvekillerimizin yanımızda olmasını istiyor sesimize kulak vermelerini bekliyoruz’’ dedi.