GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2020 18:53

Erdemli’de Kırmızı Kod Sel Alarmı, Sazbaşındaki Evler Boşaltıldı, Büyükbaş Hayvanlar Tahliye Edildi

Erdemli’de kuvvetli sağanak yağış nedeniyle Meteorolojinin Kırmızı Kod verilmesinin ardından sel riski bulunan Akdeniz Mahallesi Sazbeşı Sokakta bulunan 30 evin tahliyesine karar verildi. Vatandaşlar Erdemli Öğretmenevinde misafir edilecek.

Erdemli’de Kırmızı Kod Sel Alarmı, Sazbaşındaki Evler Boşaltıldı, Büyükbaş Hayvanlar Tahliye Edildi

Sel riski taşıyan evleri tek tek gezen Erdemli Kaymakamı Avni Kula, aşırı yağmur yağışı ve sel sularına karşı sel baskını alabilecek noktalardaki evlerde ikamet edenleri sel sularına karşı uyarırken, bölgede bulunan büyükbaşların tahliyesi yapıldı.

Kula, ‘’Can ve mal güvenliği nedeni ile deniz seviyesinden aşağıda olan evlerdeki vatandaşları uyardık. Gidebilecek yerleri olmayanları Erdemli Öğretmen evinde misafir edeceğiz. İlk tespitlere göre 30 evde ikamet edenleri taşıyoruz tespitlerimiz devam ediyor. Geçmiş yıllarda da aynı durum yaşandığı için erken tedbir alıyoruz. Hiçbir vatandaşımızı açıkta bırakmayacağız’’ dedi.

Aşırı yağışların akşam saatlerinde başlayacağı belirtilirken, karar üzerine Kaymakam Avni Kula, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü ve Erdemli Belediyesi ekipleri, evlerin tahliye edilmesi için uyarıda bulundu. İlk belirlemelere göre 250 kişinin Erdemli Öğretmenevi ve güvenli bölgelere tahliyeleri başladı.

Sazbaşı sokak üzerinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Fatma Söğüt, 30 büyükbaş hayvanı Erdemli Belediyesi ekiplerince güvenli bölgelere taşınma çalışması başlattı.

Hayvanları tahliye edilen Fatma Söğüt, sığırları yanında köpeklerini de götüreceğini onların açıkta kalmasına gönlünün razı olmadığını kaydetti.