EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-12-2019 17:12

Duvarı Olmayan Bu Okulda Çevreci Çocuklar Yetiştiriliyor

Türkiye’de ilk kez Erdemli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan ‘Deniz ve Orman Okulu’ eğitimleri Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün öncülüğünde yurt geneline yayılması için çalışmalar yürütülüyor. Deniz ve Orman Okuluna katılan çocukların çevreci yetişmeleri amaçlanıyor.

Duvarı Olmayan Bu Okulda Çevreci Çocuklar Yetiştiriliyor

5 Kasım 2019 tarihinde Erdemli Kaymakamlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliği ile Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yerin 10 yıllığına kullanımı ile ilgili protokol imzalanarak öğretmenlerin ve öğrencilerin ‘Deniz ve Orman Eğitimi Okulu’’ başladı

İlk etapta 24 okul öncesi ile ilkokul 1 ve 2. Sınıf öğretmenleri eğitime tabi tutuldu. Öğretmenlerin eğitiminin ardından miniklerin doğa ile baş başa eğitimleri başladı. Şu ana kadar 515 minik deniz ve orman eğitimi aldı. Nisan- Mayıs aylarında yeniden başlayacak olan öğretmenlerin eğitimleri sonrasında öğrencilerin eğitimi sayısı 2 bine çıkartılması hedefleniyor.

Deniz ve Orman Okulu öğrencilerin doğada gözlemlemesini, düşünmesini, tanımasını ve anlamasını sağlayan bir deneyim kütüphanesidir. Bu nedenle; çocukların öğrenmelerini desteklemek için zengin uyarıcılı bir çevre sunmak amacı ile bakanlığın 2023 Vizyonundaki “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” vurgusunu da göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen projede şu an için hitap edilen hedef kitle olarak temel eğitim sürecindeki okulöncesi ve ilkokul öğrencileri eğitime alınıyor.

Deniz ve Orman Okulu projesine katılmak isteyen ilkokul ve okulöncesi öğretmenlerinin başvurularını alındığı belirtildi. 15-16 Kasım 2019 tarihinde gönüllü 24 öğretmene eğitmenlerimiz tarafından 1 gece doğada konaklamalı 20 Saatlik Deniz ve Orman Okulu Öğretmen Eğitim Kampı düzenlenmiş bu eğitim alanında uzman 4 akademisyen, 5 idareci, 7 öğretmen tarafından geliştirilerek verilmişti. Bu eğitimde öğretmenlere doğanın ve doğal malzemelerin eğitim-öğretim için nasıl kullanılacağını keşfetmişlerdi.

Bu eğitim sonucunda “Deniz ve Orman Okulu Öğretmen Eğitim Sertifikası” alan öğretmenler yapılan plan doğrultusunda belirtilen günlerdeki derslerini amaç ve kazanımlarla ilişkilendirerek Erdemli Talat Göktepe Tabiat Parkında doğa temelli olarak işlemektedirler.

Bu okul duvarları olmayan tek okuldur. 2023 Eğitim Vizyonundaki “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” amacına vurgu yapılan projede Mutlu Çocuklar için öğrencileri Erdemli Deniz ve Orman Okuluna beklendiği vurgulandı.

Miniklere neler öğretiliyor. Eğitimde kullanabileceğimiz, hiçbir sınıfa sığmayacak kadar doğal materyali Erdemli Deniz ve Orman Okulunda öğrencilerimize sunuluyor.

Öğrencilerimiz eşit, özgür, değerli ve mutlu hissetmelerini amaçlıyor. Öğrencilerin doğal yaşamla kuvvetli bir bağ kurmalarına imkân veriliyor. Öğrencilerin araştırma ve keşfetme becerisini geliştirmeleri için fırsat sunuyor. Öğrencilere, ortama ve kendilerine uygun, kontrollü riskler alma imkânı sunuluyor. Her şeyden önemlisi çocuğun akademik başarısının artmasını ve dünya vatandaşı olması amaçlanıyor.

Değişik şehirlerde resmi ve özel orman okulları kurulduğu belirtilerek, ancak içerisinde deniz ile ilgili öğrenme pedagojilerinin uygulandığı başka bir orman okulu bulunmamaktadır. Diğer orman okullarından farklı olarak kullanılan Talat Göktepe Tabiat Parkının 3 km denize kıyısı bulunmakta ve deniz, aktif olarak öğrenme etkinliklerinde kullanılmaktadır. Bunun en iyi öremeği ise öğrenciler tuzlu suyu denizden kendileri alarak tuzlu olan deniz suyunun yoğunluk ve kaldırma kuvvetini kendilerinin keşfetmeleridir.

Erdemli Deniz ve Orman Okulu literatür tarandıktan sonra yeni bir model olarak ortaya çıktığı belirtilirken bu eğitim modelini ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması için çalışıldığı vurgulandı.