Erdemli’ye yılın ilk kar ı Yağdı
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli’ye yılın ilk kar ı Yağdı

Uzun bir kuraklığın ardından Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Toros Mahallesi Arpaalanı Mevkisine yılın ilk karı yağdı.

Erdemli’ye yılın ilk kar ı Yağdı
Bu içerik 4764 kez okundu.

Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, yılın ilk kar yağışının 2 bin 100 rakımda 1 milyon 200 bin adetlik karperli sedir tohumu dikimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Yılın ilk kar yağışı ve sedir tohumu ekimi ile ilgili gazetecilere açıklama yapan işletme müdürü İsmail  Çelik,  Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin geniş bir alanda hem de sıfır rakımdan en yüksek rakıma kadar ormancılık faaliyeti gösterdiğini söyledi.

Çelik,  ‘’Bu yıl 300 hektar alana karperli sedir tohumu, 600 hektarlık alanda da kızılçam, ceviz, badem, sedir ve alıç gibi fidan dikimi gerçekleştiriyoruz.  Karperli sedir tohumu dikimi gerçekleştirmek için karın yağışını bekliyorduk, kar yağmaya başladı bizler de Erdemli ilçemize bağlı Toros Mahallesi Arpaalanı mevkisine yaklaşık 1 milyon 200 bin karperli sedir tohumu toprakla buluşturduk. Yılın ilk kar yağışının altında tohum ekimi yapmanın mutluluğunu yaşadık. İnşallah dikimini yaptığımız bu tohumların büyümesini de görmeyi arzuluyoruz.  Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü fidanlık merkezi ekibi yaz sezonunda karperli sedir tohumu elde etmek üzere 150 ton sedir kozalağı topladı.  Bunun 70 tonunu Erdemli bölgesine diğer bölümünü ise başta Ankara olmak üzere ihtiyacı olan diğer il ve ilçelere gönderdik’’ dedi.

Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü Toros şefi Mustafa Aydoğdu ise, uzun bir süredir yağmur ve kar yağışı  bekleniyordu,  Torosların  2 bin 100 rakımına kar yağdı bereket yağdı. Dağlara fidanlarımızı diktik, karperli sedir tohumu ekimi için de kar yağışını bekliyorduk o da çok şükür gerçekleşti diye konuştu. 

erdemli ajans erdemli yılın ilk karı
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Mahmut Hoca’ya Anlamlı Veda, Güle Güle Hocam
Gençlerin Spor Sevinci
Gençlerin Spor Sevinci
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
Belediye Üretiyor, Erdemli Kazanıyor
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu
100 Bin Kivi Toprakla Buluştu