EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-12-2019 16:37

Erdemli’de Gıda Etiketleme Bilgilendirmesi Yapıldı

Erdemli Tarım ve Orman Müdürlüğü, üretici ve tüketicileri Türk Gıda Kodeksi gıda etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Erdemli’de Gıda Etiketleme Bilgilendirmesi Yapıldı

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya gıda üretimi, toplu tüketim ve gıda satışı yapan işletmelerin yetkilileri katıldı.

Bilgilendirmeyi Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda ve yem kontrol biriminden ziraat mühendisi Funda Kiracı yaptı.

Kiracı yaptığı bilgilendirmede, yeni düzenleme ile yönetmeliğin kapsamı, toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye sunulacak gıdaları, mesafeli satış dahil olmak üzere gıda satış yerlerinin sorumluluklarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini belirtti.

Kiracı, aynı düzenleme ile toplu tüketim yerlerinde menü, yazı tahtası aracılığıyla gıdanın adı, alerjen madde bilgisi ile alkol gibi bileşen kullanımına ilişkin bilgiler ile son tüketiciye sunulacak olan hazır ambalaj gıdalarda beslenme bildirimi zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Gıdalar tüketiciyi yanıltmayacak şekilde ve satın alacak kişinin bilinçli bir seçim yapabilmesini sağlayacak biçimde etiketlenmesi gerektiğini hatırlatan Kiracı, ‘’Bu etiketin ve tanımlamanın yanıltıcı olarak kabul edilip edilmeyeceği değerlendirilirken gıdanın etiketlenmesi, tanımı, sunumu ve reklamı bir bütün olarak ele alınmalıdır. Gıdanın etiketlenmesi gıdanın nitelikleri açısından yanıltıcı olmamalıdır. Aksi davrananlar hakkında idari işlem yapılacaktır" dedi.