GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-12-2019 17:11

Bilim İnsanları Caretta’lar İçin Erdemli’de Buluştu

2019 yılı Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonları toplantısı Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsün toplantı salonunda başladı.

Bilim İnsanları Caretta’lar İçin Erdemli’de Buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü,  Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma (DEKUYAM) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü (DBE), Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün 20-21 Aralık tarihleri arasında birlikte düzenlediği Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonları toplantısına yurt genelinden yaklaşık 80 bilim adamı ve araştırmacı katıldı.

 

Toplantı ile ilgili bilgi veren Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM)  Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Yurt genelindeki toplam 22 kaplumbağa üreme alanına sahip sahillerin güncel durumunun tartışılacağını ayrıca, deniz kaplumbağalarının popülasyonları, alınacak tedbirler alanların rehabilitasyonu, yuvalama sayıları ve gelecek projeksiyonlar ele alınacağını kaydetti.

2020 yılı içinde hazırlık çalışmalarının planlandığını kaydeden Ergene, Özellikle Mersin özelinde deniz kaplumbağalarının ikinci büyük üreme merkezi olan Davultepe 100. Yıl kumsalının tahrip edilmesinin önüne geçilmesi konusunda acil önlem alınması çağrısında bulundu.

Toplantı bitiminde komisyonun yaptığı çalışmanın rapor haline getirileceği bildirildi.