EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-12-2019 17:04

Erdemli’ye Fide Üretim Tesisi Şart!

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclisi Başkan Aşkın Şahin başkanlığında olağan toplantısını toplandı. Toplantının gündem maddelerini yüzde 80’i tamamlanan Sorgun Barajı ve sonrasında ihtiyaç olacak olan fide üretim tesisleri oluşturdu.

Erdemli’ye Fide Üretim Tesisi Şart!

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin, şu an Erdemli genelinde 220 milyon çeşitli fidenin toprakla buluşturulduğunu belirtti.

Şahin toplantıda yaptığı konuşmada, Sorgun Barajının tamamlandığında Erdemli kırsalındaki 60 bin dekar arazinin suya kavuşacağını kaydetti.

Sorgun barajı ile birlikte sulama yapılan arazilerde ürün çeşitliliği de sulamanın etkisiyle artacaktır diyen EZO Meclis Başkanı Aşkın Şahin,  tarım faaliyetinin artması kırsal bölgeden göçü ve işsizliği de engelleyeceğini vurguladı.

Altmış bin dekar sulanan alan demek buralara ekilecek olan ilave 180-250 milyon fide demektir ifadesini kullanan Aşkın Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’İlçe genelinde şuan zaten 220 Milyon muhtelif çeşit fide dikimi yapılmaktadır. İlçemizde çiftçilerin fide ihtiyacını karşılayacak fide tesisi bulunmamaktadır. Erdemlimize bir fide tesisi kurulması hem istihdam açısından ve hem de çiftçilerimizin fide teminin karşılaması açısından önemlidir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin Sera AŞ. İle 2 bin Hektar Sera Projesinden elbette bölgemizde payını alacaktır, yalnız bölgemizde bu seralarda üretimden ziyade çiftçilerimizin her dönem ihtiyacı olan ve büyük maliyeti olan fidelerin daha ekonomik bir şekilde faydalanmalarıdır.  Tarım Kredi Kooperatifi SERA A.Ş’nin ilçemizde olmayan ve ihtiyaç olan Fide Üretim Tesisini kurmaya ve bu