EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-12-2019 16:47

Erdemli Çiftçisi Harnup Dikecek

Erdemli Ziraat Odası ile Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü çiftçilere 5 bin adet harnup (haraç) fidanı dağıttı.

Erdemli Çiftçisi Harnup Dikecek

Konu hakkında bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, çiftçilerimizin bahçelerinin atıl durumda olan boş yerlerine halk arasında keçiboynuzu ya da haraç olarak ta bilinen harnup fidanı dikilmesi yönünde Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan istişare sonunda 5 bin fidanın dağıtımı yapıldığını bildirdi.

Arazi rakımı 500 metreye kadar olan yerlerde fidanların dikilebileceğini belirten Şahin,  ‘’Her çiftçimize 5’er adet fidan dağıtımı yaptık. Fidan temininde bizlere yardımcı olan başta Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, müdür yardımcısı Harun Boz ile İşletme Şefi Hacı Mustafa Aydoğmuş’a teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Harnup bitkisinin çiçeği başta olmak üzere meyve ve çekirdeğinin şifa kaynağı olduğunu ifade eden Şahin, ‘’Bahçesinde atıl durumda olan çiftçilerimiz bu bitkiyi mutlaka dikerek aşı yaptırsın. Harnup ağacının hem gölgesinden hem meyvesinden hem de çiçeğinden yararlanılsın. Bu yıl harnup meyvesi yani keçiboynuzunun kilosu 5 liradan alıcı buldu. Çiçeği de arıcılarımıza bal nektarı oldu. Meyvenin içindeki çekirdeği ise ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır. Yani bu ağacın dalı da meyvesi de çiftçimizin yüzünü güldürecek bitkidir’’ diye konuştu.

Konuşmanın ardından çiftçilere 5 bin adet harnup fidanı dağıtımı oda yönetim kurulu üyeleri tarafından yapıldı.