EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-12-2019 16:04

Limonların Şahı Lamas Limonu Hasadı Başladı

Dünyaca ünlü Coğrafik işaretli, tescilli Lamas limonu hasadına başlanıldı. Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Orhan Sarı, Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin ile Erdemli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mesut Yıldız hasat yapılan limon bahçesindeki işçileri ziyaret ederek sezonun bereketli ve bol kazançlı geçmesi dileğinde bulundular.

Limonların Şahı Lamas Limonu Hasadı Başladı

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, limon rekoltesinin bu yıl yüzde 30-40 az olmasına rağmen fiyatın çok iyi olduğunu söyledi. Gazetecilere Lamas limonu hasadı ile ilgili açıklamalarda bulunan Şahin, Lamas Limonunun şu anda dalında 2,50 kuruş ile 2,80 kuruş arasında alıcı bulduğunu söyledi.

Mevcut fiyat üreticimizi sevindiriyor diyen Rasim Şahin Rusya, ‘’Limon fiyatları üreticimizin yüzünü güldürüyor. Şimdilik Rusya başta olmak üzere Romanya, Bulgaristan ve Arap ülkelerine limon ihracatı da başladı. Daha çok ülkeye ihraca artar ise limon fiyatları da artar’’ dedi.

Lamas Limonuna tescil belgesi alınmasının bu ürünün hem Türkiye’de hem yurt dışında değerini artıracağına inandıklarını vurgulayan Şahin, ‘’Artık Lamas Limonu tüm dünyada Türk markası olarak anılacak. Lamas Limonu aynı zamanda Lamas Limonunun tek üretildiği ilçemizin tanıtımına da katkı sağlayacaktır’’ diye konuştu.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Orhan Sarı ise, limon hasadının başta bölge ve ülkeye katma değer sağlamasını beklediklerini belirtti.

Limon fiyatlarının şu anda limon fiyatları üreticiler adına doyurucu özelliğe sahip diyen Sarı şöyle konuştu:

‘’Yeni sezonun ülkemize ve bölgemize hayırlar getirmesini tüm üreticilerimize bereketli ve bol kazançlar diliyorum. Temennimiz mevcut fiyatların daha da yükselmesidir. İhracat ne kadar artarsa hem tüccarımız hem de üreticimiz kazanacaktır. Üreticilerimizin daha fazla kazanması için ülkemizde sadece ilçemizde yetişen Lamas limonuna coğrafi işaret belgesi alındı ve marka tescili yapıldı. Hepimiz iyi bilmekteyiz ki Avrupa ülkelerinde markaya önem verilmekte biz de Lamas limonumuza tescil yaptırarak marka haline gelmesini sağladık. Bundan sonraki aşama Avrupa’da tescil almaktır.’’

Erdemli Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız ise hem yurt içinde hem de yurtdışında değişik çeşitlerdeki limonlar Lamas limonu olarak satışa sunulduğunu, bunun önüne geçmek amacı ile tek üretim yeri Erdemli olan Lamas Limonuna İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Coğrafi İşaret Belgesi alındığını belirtti.

Artık her önüne gelen elindeki limonu Lamas markası ile satamayacak diyen Yıldız, ‘’Türkiye ve Avrupa’da Mersin limonu denince akla Lamas Limonu geliyordu. Herhangi bir firma limon sandığına Lamas markasını basarak satış yapıyor haksız kazanç elde edebiliyordu. Lamas Limonunun ünü ülkemizin dışına taşmış olmasına rağmen tescil belgesi yoktu. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün öncülüğünde, Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ziraat Odası ve Erdemli Belediyesinin destekleri ile yaptığımız çalışma ile Lamas Limonuna coğrafi işaret belgesi alarak tescillendirdik. Çalışmalarımız sadece tescil ile kalmadı ne kadar Lamas Limonu üretimi yapılan bahçe var ise onları da belirleyip denetleyeceğiz ve Lamas Limonu üretenler artık kasalarına rahatlıkla Lamas damgasını basabilecek. Şimdi sıra Avrupa’da Lamas Limonuna coğrafi işaret belgesi almaya geldi bunu da hep beraber başaracağız’’ şeklinde konuştu.