GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-12-2019 17:26

Emniyetten Kış Uyarısı

Emniyet Kış Aylarında yollar, trafik akışı ve alınacak önlemler hakkında vatandaşları uyardı.

Emniyetten Kış Uyarısı

Mersin Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama şu şekilde; “Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte yoğun kar yağışı alan Pozantı (Tekir) ve Mut (Sertavul) mevkilerinde trafik akışının sürekliliğini sağlamak ve kaza riskini en aza indirmek için yolun bakım ve onarımından sorumlu olan Karayolları Bölge Şube Müdürlüğü ile devamlı koordine sağlanarak gizli buzlanmayı önlemek, yol güzergahını devamlı açık tutmak üzere tuzlama ve solüsyon çalışmaları yapılacaktır. Herhangi bir olumsuzlukta karayolunun trafiğe derhal açılması amacıyla kurtarıcı/çekicilerin güzergâh üzerinde uygun yerlerde bulundurulması sağlanacaktır. Ayrıca; Yoğun kar yağışı alan bölgelerde,  buzlanma,  çığ,  heyelan vb. nedenler ile yolun trafiğe kapanması durumlarda, araçları ile seyir halinde olan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için güzergâh üzerinde uygun görülen dinlenme tesislerinde, kamu kurum ve kuruluşlara ait tesislerde yol trafiğe açılıncaya kadar bekletilerek karayollarına çıkışlarına müsaade edilmeyecektir.

Özellikle Mut ve Tarsus İstasyon Amirlikleri sorumluluk alanlarında, hava muhalefeti nedeni ile yoğun kar yağışı, gizli buzlanma, sislenme, heyelan vb. gibi durumların yaşandığı yol kesimlerinde vatandaşlar mahalli yazılı ve görsel basın-yayın organları ve diğer iletişim kanalları ile bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.

İlimizden çevre illere seyahat eden sürücüler, yaşam için kısa bir mola sloganı ile oluşturulan Yaşam Tünellerinde ve kontrol noktalarında durdurularak özellikle yol durumları, kış lastiği, emniyet kemeri kullanımı, seyir halinde iken cep telefonu kullanmamaları yönünde bilgilendirilecektir.

Görevlilerimizce yapılan denetimlerde özellikle Ağır tonajlı yük taşıyan araçların yüklerinin yola dökülmesini engellemek amacıyla kapatılması sağlanarak, Trafik yoğunluğunun artığı bölgelerde de gerek görülmesi halinde trafik normale dönünceye kadar uygun noktalarda bekletilmesi sağlanacaktır.

Pozantı (Tekir)/ Mut (Sertavul)  güzergâhlarında olumsuz hava koşulları (yoğun kar yağışı, gizli buzlanma, sislenme, heyelan vb. ) nedeni ile yolun trafiğe kapanması durumunda, çevre il ve ilçeler ile (Niğde, Ulukışla, Karaman, Silifke Anamur) koordine sağlanarak yol açılıncaya kadar Otogar noktalardan uzun yol araçlarının hareket etmeleri engellenecektir.

Şehiriçi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce de,  Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kazalarının yoğun olarak yaşandığı GMK Bulvarı ve D-400 Karayolu üzerinde trafik akışının sürekliliğini sağlamak ve kaza riskini en aza indirmek için bu güzergâhta denetimlere ağırlık verilecek olup; ayrıca yolun bakım ve onarımından sorumlu olan kuruluş ile sürekli irtibat halinde olunacaktır,

Mersin Otobüs Terminalinde ( MEŞOT ) giriş – çıkış yapan şehirlerarası otobüslerin denetimlerine ağırlık verilecek olup; özellikle ‘’Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” hususu üzerinde durulacaktır.

İlimiz giriş ve çıkış noktalarında, ağır tonajlı taşıtlar üzerinde denetimlerimiz arttırılacak, (arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı ve tehlikeli tarzda yükleme yapan araçlara yönelik denetimlere ağırlık verilecektir)  hava şartlarının olumsuz etkilediği güzergâh ve zaman dilimlerinde trafik normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar uygun yerlere çektirilecektir.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.