GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-12-2019 18:04

Erdemli Ertuğrul Gazide Ahilik Ruhu Anlatıldı

Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi alanı tarafından ‘’Ahilik Ruhu’’ projesi kapsamında sempozyum gerçekleştirildi.

Erdemli Ertuğrul Gazide Ahilik Ruhu Anlatıldı

Sempozyuma Mersin Üniversitesi Okul Öncesi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzcan Çığ, Özel eğitim uzmanı Anadolu Üniversitesi doktora öğrencisi Neslihan Çığ katıldı. Sempozyumda okul öncesi ve özel eğitim alanlarında meslek etiği, mesleğin işleyişi, alanın geleceği konuları işlendi.

Dr. Oğuzcan Çığ konuşmasında, okul öncesi çağda öğrenme hızının çok yüksek olduğunu ve eğitimin bu dönemde çok önemli olduğunu belirtti. Devlet politikalarında okul öncesi eğitime verilen önemle ancak toplumun bilinçlenerek gelişeceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 eğitim vizyonu kapsamında okul öncesi eğitimin zorunlu olacağını bu nedenle de öğretmen ihtiyacının artacağını ve okul öncesi/Çocuk gelişimi öğretmenliğine olan talebin de artacağını belirterek, okul öncesi öğretmenlerinin sorumluluklarının daha fazla olduğunu söyleyerek bu işin severek yapılabileceğini kaydetti.

Uzman Neslihan Çığ da konuşmasında, Özel eğitimde ve öğretmenlikte öğrenci seçmek gibi bir durumun söz konusu olmadığını her öğrencinin çok özel ve önemli olduğuna vurgu yaptı. Toplumda günümüz de bile maalesef özel eğitime muhtaç bireylere yaklaşımlar ve tutumlar konusunda sıkıntılar olduğunu bunun da ancak doğru eğitimle düzeleceğine dikkat çekerek, öğretmen tutumlarının burada devreye girdiğini ve çok önemli olduğunu dile getirdi.