GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2019 20:40   Güncelleme : 30-11-2019 14:53

Apple'ın Açığını Buldular ‘1 milyon dolar’ istiyorlar

Apple ile Netflix arasındaki gizlilik sözleşmesinin açığını bulan Mersin’li genç Çayan Temel ile Bursalı Oğuz Akçay’a her iki firmadan toplam 200 bin dolar teklif edildi. Ancak gençler bu rakamı az bulduklarını ve 1 milyon dolar istediklerini açıkladı.

Apple'ın Açığını Buldular ‘1 milyon dolar’ istiyorlar

Sosyal medyadan tanışıp arkadaş olan Mersinli Çayan Temel (20) ile Bursalı Oğuz Akçay (17), Apple telefonun güvenlik duvarında sistemsel açığını bularak Apple'ın Netflix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.

Gençler her iki firmadan 200 bin dolar ödül teklif edildiğini ancak bu rakamı az bularak 1 milyon dolar istediklerini açıkladı.

Apple’ın sistemsel açığını bulan gençlerden Mersin’li Çayan Temel açıklamalarda bulundu.

Meslek Lisesi Bilgisayar ve Bilişim Sistemlerinden mezun olduğunu belirten Çayan Temel, sosyal medya üzerinden tanıştığı arkadaşı Oğuz Akçay ile Bursa’da buluşarak, gece film izlemek istediklerini ve Apple cihazından Netflixe girerek film seçimi yapmak istediklerini ve bir filmi seçtikten sonra akıllarına filmin kaydını alıp daha sonra izleyebilir miyiz diyerek akıllarına takıldığını belirtti.

Gece geç saatlere kadar film izlediklerini dile getiren Temel, bulundukları yerde internetin de çok iyi çekmediğini savunarak, ‘’Filmin kaydını almayı biraz düşündük. Birkaç metot denedik ve başarılı olduğumuzu gördük ve konunun üzerine daha çok eğilerek internetten de çok araştırma yaptık. Yaptığımız araştırma sonucunda Apple ve Netflixin bir gizlilik sözleşmesi olduğunu tespit ettik.

Sözleşmede hiçbir Apple cihazından Netflix uygulaması üzerinden film ya da diziler için ekran videosu ya da ekran kaydının alınamayacağı yazıyordu. Bu sözleşme daha çok ilgimizi çekti ve araştırmalarımızı devam ettirdik. Değişik işlemler yaptıktan sonra farklı metotlar denedik. Yaklaşık 2-3 saatlik işlem sonrasında biz Apple cihazlarından Netflix uygulaması üzerinden tüm film ve dizilerin ekran görüntüsünü almayı başardık.  

Sadece ellerindeki cihazlarla değil farklı cihazlarla da denedik ve gerçek bir hatanın tespit ettik’’ dedi.

Çayan Temel şöyle konuştu: ‘’Hata ile ilgili önce Apple ile görüşerek durumu bildirdik o da bizi Netflixe yönlendirdi.  Durumu söyledik ve 5 günlük süreç içerisinde birçok görüşme sağladık. Görüşmelerde bize hatanın var olduğunu ancak nasıl yapıldığını sormamışlardı. 5 gün sonra arkadaşım Oğuz Akçay ile bana 100’er bin dolar yani 200 bin dolar ödül teklif ettiler. Biz bu ödülü ret ettik. Nedenine gelince de gerekli açıklamaları dinledik. Sonrasında internetten araştırmalar yaptık. Yeni çıkan filmler Netflixe düştüğü gün aynı yöntemle korsanlar tarafından alınıp sitelere yüklenirse kazançlar nasıl olur. Bu durumun her iki firmaya da değer kaybı yaşatacağını gördük.  Korsan film siteleri yeni çıkan filmleri ilk günden alıp sitelerinde paylaştığı takdirde, günlük birkaç milyon dolar kazanç elde edeceklerini öğrendik. Bu rakam sadece bir site için geçerli. Çoğaldığı zaman uçuk bir rakam ortaya çıktığını belirledik. Bu nedenle bize yapılan teklifleri reddettik ve yeni bir teklif sunmalarını istedik. Her iki firmadan dönüş bekliyoruz.’’

Apple ve Netflix firmalarının açığını bulan tek kişilerin kendileri olmadığını ifade eden Çayan Temel, başka kişilerin de bulunduğunu belirterek, ‘’Açığı bulup bildiren de var bildirmeyenler de var. Yaptığımız araştırmalar kadarı ile ülke genelinde son yıllar içerisinde en çok hatayı ben buldum, benimle birlikte Oğuz Akçay var. Gündemde bu konu ile ilgili ikimiz varız. Çok sağlam yazılım ve güvenlikleri olan firmanın gözden kaçan birkaç hataları. Bunlara da biz denk geldik. Bu hatayı bizim bulmamızla kapanacağını düşünüyoruz’’ şeklinde konuştu.