EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-11-2019 20:30

Arıcılık Kırsal Kalkınma Hareketidir

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) müdürlüğü tarafından açılan temel arıcılık kursuna katılan 22 kursiyerin 72 saat süren kursları sona erdi.

Arıcılık Kırsal Kalkınma Hareketidir

Usta Öğretici Yıldız Zeynep Mavi nezaretinde gerçekleştirilen temel arıcılık kursunda hem teorik hem de pratik uygulama yaptırılarak kaliteli bal üretiminin incelikleri öğretildi.

Bu bir kırsal kalkınma hareketidir diyen kurs hocası Yıldız Zeynep Mavi, kursa katılanlar arasında memurundan işçisine, mühendisinden avukatına birçok meslek dalından kursiyerin bulunduğunu söyledi.

Mavi, amaçlarının kursiyerlere güvenilir bala ulaşmak için kendi ballarını üretmeyi sağlamak olduğunu belirtti.

Temel arıcılık kursunda kursiyerlere kovan yapımı ve arıların bakımına, bal sağımına kadar her detayı anlatılıyor. Bal gibi kursa katılarak başarıyla bitirenlere kurs bitirme belgeleri verilecek.  

İlçede arıcılık kursuna ilginin her geçen gün arttığını belirten Usta Öğretici Mavi, kursu 15 yıldır açtıklarını ve bugüne kadar 10 bine yakın kursiyere eğitim verdiklerini söyledi.

Arıcılığın ekonomik getirisinin yanı sıra insana verdiği ruhsal dinginlik ile de ayrı önem taşıdığına dikkati çeken Mavi, "Ekonomik şartlar insanları farklı meslek dallarına yöneltiyor. Çiftçilerimizin sıkıntıları had safhada. (Sizler) Arıcılık yapmak isteyen eğitim almış tarımın yeni paydaşları üreticilerimizin Türk tarımının bir zinciri olarak üretime devam edeceğine yürekten inanıyorum" dedi.

Arıcılığın tarım branşları içindeki en kolay uğraşlardan biri olması ve ekonomik getirisi nedeniyle tercih edildiğine vurgu yapan Mavi, "Arıcılıkla ilgilenen bir vatandaş, bir yandan ekonomisine katkı sunarken diğer yandan doğa içindeki huzur sayesinde ruhuna katkı sunmuş oluyor. İlçemizde üretimi yapılan ballar kalitesinden dolayı insan sağlığı için önemli bir yer tutuyor. Bu potansiyelin değerlendirilmesinde arıcılarımızın ürettikleri balları marka oluşturularak pazara sunması gerekiyor. Zira iyi üretilmiş bir bal asla müşterisiz kalmaz. Parası ve tarlası olmayan her vatandaşımız bu işi rahatlıkla yapabilir. Bu güzel coğrafyamızı gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakmamız gerekiyor’’ diye belirtti.

Arıcılığın Erdemli'de bir kırsal kalkınma hareketi olduğuna vurgu yapan Mavi, bölgemizin arıcılık konusunda çok verimli olduğu bilgisini de vererek, "Erdemli'nin Toros Dağları'ndaki yüksek rakımlı bölgelerinde hiçbir gübre ve katkı maddesi verilmeden bal üretimi yapılabildiğini kaydetti.

Türkiye'nin en değerli ballarının üretildiği bölgemizde vatandaşların ek gelir olarak arıcılık yapmaya yöneldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

‘’Arıcılık Erdemli'de bir kırsal kalkınma hareketidir. Bu harekete destek veren herkese teşekkür ederim.  Bu kapsamda kursiyerlerimiz aldıkları eğitim sonundaki sınavda başarılı olmaları halinde sertifikalarını alıp ilçemiz ve bölgemiz adına daha kaliteli bal üreteceklerdir. Bu sayede aile ekonomisinin yanı sıra ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaklarına yürekten inanıyorum." Dedi.