GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2019 19:39   Güncelleme : 27-11-2019 19:46

Başkan Aşkın Şahin’den YATAK Limonu Uyarısı

EZO Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin depolara konacak ‘YATAK’ limonlarla ilgili uyarıda bulundu

Başkan Aşkın Şahin’den YATAK Limonu Uyarısı

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, Türkiye’nin limon üretimi olan yüzde 65’lik bölümün tek başına Erdemli ilçesinde üretildiğini söyledi.

Halk arasında kütdiken, Lamas,  Molla Mehmet (Aydın)  olarak anılan limon çeşitlerinin hasadına başlanıldığını belirten EZO Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, hasatla ilgili üreticileri uyarıcı açıklamalarda bulundu.

Hasat edilmesinden, tüketilmesine kadar 10 aya yakın süren maceralı süreçte, çiftçilerin limon ağaçlarına çiçeklenme zamanında verilen ilaçtan tutun da en hassas gübreleme (Azot dengesi) ve tarihinin yatak limon için çok önemli olduğunu belirten Şahin şunları söyledi:

‘’Hassas kesim ekibi, tecrübeli ambalajcılarla beraber rutubet kontrol ederek paketleme işine başlanır.

Her ne kadar bu önlemler yapılsa da, sandıkların depolanacağı yerlerde çok önemlidir. Depolar fungel hastalıklara karşı önceden ilaçlanmalı, her depoda ısı ve nemölçer aletleri bulunmalı, havalandırma bacaları kontrol edilmelidir. Uzun süre dayanıklılık için ideal depo sıcaklığı 8-12 santigrat olmalıdır.’’

Her derde deva olan Limonun bölge çiftçisi için can olduğunu ifade eden Aşkın Şahin, kesilen limonları bir sanat eseri gibi işleyip ülke ekonomisine katkı sağlayan ve limonların yatağa alınması sayesinde yıl boyunca piyasada bulunmasını sağlayan tüm çiftçilere teşekkür ettiğini belirterek,  yeni sezonun hayırlı uğurlu olmasını ve kazasız belasız yeni bir sezonun geçirmeleri dilediğinde bulundu.