KADIN
Giriş Tarihi : 25-11-2019 18:18   Güncelleme : 26-11-2019 16:02

Erdemli “Kadına Şiddete Hayır” Dedi

Erdemli ilçesinde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla "Kadına Şiddete Hayır" konulu program düzenlendi ve hep birlikte 'Kadına Şiddete Hayır' denildi.

Erdemli “Kadına Şiddete Hayır” Dedi

Erdemli Belediyesi, AK Parti ve MHP İlçe Kadın Kolları işbirliği ile Erdemli Kültür Merkezinde düzenlenen "Kadına Şiddete Hayır" programında aile içi şiddete dikkat çekildi.

Erdemli Kültür Merkezinde düzenlenen programa Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erhan Erdoğan, AK Parti Erdemli İlçe Başkan Vekili Avukat Harun Kılıç, MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin, Erdemli Madeni Sanatkarlar Odası ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erdoğan, İlçe Sağlık Müdürü Selim Mirza Loğlaroğlu, Erdemli Belediye Meclis Üyeleri Musa Demir, Derviş Yıldırım, Zeynel Avcı, Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ve Şube Müdürleri, Erdemli Halk Eğitim Müdürü Ahmet Ateş, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Gülten Yıldırım, MHP Kadın Kolları Başkanı Şeyma Dölek, Okul Müdürleri ve kadınlar katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Erdemli İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım, "Hükümetimiz insan haklarının gelişimi, şiddetin önlenmesi anlamında birçok adımlar atmıştır. 2010 yılından buyana toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına hem uluslararası düzeyde, birçok anlaşmalar yapmıştır. Şiddetin siyaseti olmaz, dini, dili, ırkı olmaz. Şiddetin haklı sebepleri asla olamaz" dedi.

Kadının toplumun saygıdeğer bir varlığı olduğunu, şiddetin ise kanayan bir yara olduğunu aktaran MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Şeyma Dölek'te, "Türk İslam Aleminin Peygamberi Hz. Muhammed'in kadınlar üzerindeki hassasiyeti ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hassasiyeti ortada iken, bizlerin bu kanayan yaraya çözüm üretememesi biz kadınların ortak birer kaygısıdır" diye konuştu.

Proğram Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Erdemli Temsilcisi Av. Emine Tay Keş’in Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Mücadele Gününe ilişkin olarak 6284 sayılı kanun çerçevesinde koruma tedbirleri sunumu, Psikolog Mutlu Kılıçyay’ın 1.Şiddetin sosyo kültürel kaynakları, 2. Kadına Yönelik Şiddet ve Türleri, 3. Cinsiyet Ayrımcılığını ortadan kaldırmak için neler yapılabilir Kadını Güçlendirmek için Neler Yapılmalı? Sunumu,

Erdemli Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Psikoloğu Hülya Yardımcı Erdemli’de kadın çalışmaları, -Erdemli’de kadına yönelik şiddet ve aileyi korumaya yönelik çalışmalar, -Kadının toplumsal rolleri sunumunu gerçekleştirdiler.

Psikolog Hülya Yardımcı, Erdemli Belediyesi tarafından hazırlanan ve 20 günlük olarak başlanmasına rağmen 2 yıldır sürdürülen kadın danışma merkezinin bir çığır açtığını söyledi.

Kadına şiddetin evrensel bir olgu olduğunu ifade eden Yardımcı, "Sadece kadın üzerinden gitmeyelim. Kadını temel alarak kadının aile içerisindeki eşiyle, çocuğu ile komşusuyla bütün problemlerini ele aldığımız bütüncül yaklaşımlı projemiz 10 bin kadına temas etmemizi sağladı. Projemizin Erdemliden başlayarak bütün şehre yayıldığını da gördük. Bizim merkezimizden sonra belediyemiz adına ve proje adına gururla söylüyorum, 3 belediyenin daha aynı misyonla kadın danışma merkezi açtığını gördük" diye konuştu.

Şiddet uygulayan erkeklerin genel özellikleriyle ilgili bilgi aktaran Psikolog Mutlu Kılıçyay, "Şiddet uygulayan erkeklerin geçmişinde düşük benlik algısı vardır, kendisine güvensizdir, otoriteyi, egemenliği şiddet uygulayarak elinde tutmaya çalışırlar. Sadece kadını sindirmeye çalışır ya da çocuğu fark etmez" şeklinde konuştu.

Avukat Emine Tay ise kadınların hukuki haklarıyla ilgili yönelttiği soruları cevapladı.

Program Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Celil Murat Çelik'in yazdığı ve yönettiği Aile içi şiddeti anlatan oyun Halk Eğitim Merkezi Oyuncuları ve Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından icra edilen tiyatro oyunu büyük bir beğeni kazandı.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin