GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2019 17:57

Kumkuyu’dan Kıbrıs’a Feribot Seferleri Yakında Başlayacak

Mersin’deki Erdemlililer Platfromu Başkanı Mehmet Badas bir iyilik hareketi başlattıklarını ifade ederek Erdemli ve Mersin için yapılacak iyi hizmetlere destek, yanlışlara da fren olacaklarını söyledi.

Kumkuyu’dan Kıbrıs’a Feribot Seferleri Yakında Başlayacak

Mersin Suphi Öner Öğretmenevinde düzenlediği toplantıya Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkan Yardımcıları Niyazi Yıldız ve Şaban Dölek, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Prof. Dr. Halil Kumbur, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman. Erdemli Kurum İlçe Müdürleri, Erdemli STK Temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Halit Çortul, Aysel Mavioğlu Öner, Platform Üyeleri katıldı.

Platform Başkanı Mehmet Badas toplantının açılışında yaptığı kısa konuşmada bir iyilik hareketi başlattıklarını ifade ederek Erdemli ve Mersin için yapılacak iyi hizmetlere destek, yanlışlara da fren olacaklarını söyledi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula daha önce 11 İlçe' de çalıştığını, çok yer gezip gördüğünü ama Erdemlinin sahip olduğu coğrafi, kültürel ve tarihi özellikleri ile çok özel bir ilçe olduğunu lakin hak ettiği yerde olmadığını belirtti.

Erdemlinin hak ettiği yere gelmesi için güçlü bir lobisinin olması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Kula ben değil biz diyen anlayışa ihtiyaç duyulduğunu bu noktada da Erdemlililer Platformunun çok önemli olduğunu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirtti.

Erdemlinin gelişimine yönelik bilgilerde sunan kaymakam Kula, Erdemli'den Kumkuyu Yat Limanı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında Feribot seferlerinin yakında başlayacağı müjdesini de verdi.

''Erdemlinin Dünü, Bugünü, Yarını'' konulu sunumu ise Prof. Dr. Halil Kumbur gerçekleştirdi. Kumbur katılımcılara Erdemlinin kuruluşundan İlçe oluşuna İlçe oluşundan günümüze kadar geçirdiği siyasi, ekonomi, sosyal ve kültürel aşamaları ve gelişimi anlatarak çok önemli bilgiler paylaştı.

Kumbur’un sunumu yaklaşık 1 saat sürdü. Erdemlinin geleceğinin markalaşmadan ve Lobi faaliyetinden geçtiğini vurgulayan Kumbur, 2050 yılında Erdemlinin Nüfusunun 350 bini bulacağını bu nedenle gerek içme suyu gerekse sulama suyu için gerekli tedbirlerin alınması, planlamaların yapılması uyarısını yaparak şehirleşmenin olmazsa olmazı altyapı için de şimdiden önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.