GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2019 15:41

Akkale’de BinBeşYüzyıllık Hamam Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Mersin Müzesi ve Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi işbirliği ile Erdemli ilçesine bağlı Kumkuyu Mahallesindeki Akkale Antik Liman Yerleşiminde yürütülen kazıda, Geç Antik Döneme yani milattan sonra 4’üncü yüzyıldan sonra yapıldığı tahmin edilen ‘’Antik Döneme ait Hamam’’ bulundu.

Akkale’de BinBeşYüzyıllık Hamam Bulundu

Çalışmaların bilimsel danışmanlığını Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu’nun yaptığı kazı üç yıldır devam ediyor.

Doğu Akdeniz bölgesinde antik dönemden günümüze korunmuş antik hamamlardan ayakta kalan birkaç tanesinden birisi olduğunu belirten Aydınoğlu, bölgenin önemine vurgu yaparak, "Yerleşimdeki konaklama mekânı, hamam, sarnıçlar ve depolar gibi yapılarla Akkale, deniz ticareti yapan gemiciler için bir konaklama ve ihtiyaçlarını karşılama merkezi olarak faaliyet gösterdiği görülüyor. Antik Liman Yerleşimi, Doğu Dağlık Kilikia bölgesinin doğu sınırını oluşturan Lamos (Limonlu) nehrine oldukça yakın konumu ile gerek ekonomik gerekse stratejik açıdan önemli bir noktada yer almaktadır" dedi.

Milattan sonra 4’üncü ve 7’inci yüzyıl arasında yapıldığı sanılan Akkale Antik yerleşimindeki kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Aydınoğlu, özellikle antik dönemde gemicilerin banyo ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile yapılan hamamı ortaya çıkartarak etrafındaki su sarnıçları ve diğer yapılarla bağını ortaya çıkartmak istediklerini kaydetti.

Akkale antik kentinin o dönemde deniz ticareti için önemli bir nokta olduğunu ifade eden Aydınoğlu, ‘’Geniş ve büyük ticaret gemilerinin ikmal noktası burası. Akkale Akdeniz’de ticaret yapan gemilerin uğrak yerlerinden birisi. Buraya gelen gemiler limana yanaşıyor ve ikmallerini yapıp mürettebatının da banyo ihtiyaçlarını burada gideriyorlardı. Aynı zamanda gemilerin tatlı su ihtiyaçları da 7 milyon litre su alma kapasitesine sahip sarnıçtan alıyorlardı. Bu nedenle antik dönemde deniz ticaretinde önemli bir yere sahip bulunuyor. Antik hamamda soğuk, sıcak su kanalları ile halk arasında göbek taşı denilen yapılar ile dinlenme alanlarının ortaya çıkartılması hedefleniyor’’ diye konuştu.

Doğal limanlarının oluşmasına olanak sağlayan dağlık coğrafyanın ve topografyanın hissedilir şekilde değişmeye başladığı alanda kurulmuş olan Akkale'nin, aynı zamanda, bölgenin art alanlarındaki kırsal yerleşimler ile bağlantılı antik yol rotaları üzerinde olduğunu belirten Aydınoğlu, Akkale'nin konumu, limanın kırsal ile kent arasındaki bağlantıyı sağlaması gibi özelliklerin de önemli olduğuna vurgu yaptı. Aydınoğlu ayrıca yerleşimde tespit edilen çok sayıda kalıntının, burasının bir liman yerleşimi olarak kurulduğunun ve bu çerçevede geliştiğinin kanıtı sayılabileceğini kaydetti.

Bugün modern Kumkuyu Marinasının bulunduğu alanda yer alan Akkale Antik Liman Yerleşimi, sahip olduğu kalıntılarla, Mersin ve çevresindeki Geç Antik Dönem (MS 4-7 YY) deniz ticareti için önemli bir ikmal noktası olarak biliniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle yürütülen kazı çalışmalarında antik hamam yapısının tamamının ortaya çıkartılması amaçlanıyor.