EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-11-2019 20:31

Erdemli Lamas Limonu Dalında 2,5 Liradan Satılıyor

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, yeni sezonda bu yıl Erdemli genelinde limon rekoltesinde yüzde 30-40 dolayında düşme yaşanacağını ancak fiyatlarının iyi olmasından dolayı üreticinin sevinçli olduğunu söyledi.

Erdemli Lamas Limonu Dalında 2,5 Liradan Satılıyor

Halk arasında kara limon olarak adlandırılan Lamas limonu fiyatının dalında 2,5 lira mayer cinsi limonun ise 2 liradan alıcı bulduğunu belirten Rasim Şahin bu fiyatların artması ümidinde olduklarını belirtti.

Geçen yıl rekolte fazlaydı ancak fiyat düşüktü bu yıl ise iklim şartlarından dolayı limonda rekoltenin düşük fiyatın ise iyi diyen EZO başkanı Rasim Şahin, ‘’Şu anda limon fiyatları üreticinin arzu ettiği doğrultuda. Temennimiz ihracatın daha fazla olması ve fiyatların daha da artmasıdır. Fiyatların iyi olması üreticimizin yüzünün gülmesi demektir. Çünkü girdi maliyeti çok yüksek. Çiftçi ürettiğinin karşılığını alamıyordu ancak bu yıl fiyatlar iyi’’ dedi.

Oda başkanı Şahin, Mersin’de yetişen limonları en fazla balkan ülkelerinin aldığını belirterek şöyle konuştu:

‘’En fazla limon ihracatımız başta Rusya olmak üzere, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan gibi ülkelere ihraç ediliyor. Yani balkan ülkeleri Türk limonundan vazgeçemiyor. Temennimiz daha fazla ülkelere limonumuzu ihraç ederiz ve fiyatlarda daha çok artar, böylece çiftçilerimiz de emeklerinin karşılığını alır.’’