GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2019 20:09

Erdemli Müftülüğünden ‘’Peygamberimiz ve Aile’’ Konferansı

Erdemli Müftülüğü Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenledi.

Erdemli Müftülüğünden ‘’Peygamberimiz ve Aile’’ Konferansı

Erdemli Kültür Merkezindeki programa İlçe Kaymakamı Avni Kula, Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altuntaş, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay, İlçe protokolü, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay yaptı.

Programa katılanların Mevlit kandillerini kutlarken, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Mevlidi Nebi Haftası’nda Erdemli’de Hz. Peygamberi anma ve anlamaya yönelik birçok program gerçekleştirdiklerini dile getiren Erenay, ‘’Bu programlar ile Hazreti Peygamberin sünneti saniyesini günümüz dünyasıyla buluşturmayı, onun rahmet mesajlarını zihin ve gönüllere ulaştırmayı amaçladık’’ dedi.

Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altuntaş da yaptığı konuşmada, "Her konuda bizim için örnek olan Resul-i Ekrem Efendimiz bizim için “aile” konusunda da ideal anlamda örnek olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Allah’ın emri, Peygamberin kavli” üzere kurulan aile kurumu ilk insanla birlikte başlamıştır. Aile kurumunun ayakta durmasının manevi harca ihtiyacı vardır. Eşler arasında sevgi, saygı, sadakat, güven, ilgi, merhamet, paylaşma, özveride bulunma gibi değerlerin hayat bulduğu aile yapısı uzun ömürlü olur. Mutlu birey, sağlam aile yapısıyla desteklendiği sürece huzurlu toplum varlığını devam ettirir" diye konuştu.

Milletimizin tarihsel sürekliliği bu değerlerle kaimdir diyen Altuntaş şöyle konuştu:

‘’Ailede mutluluğun ABC’ si eşler arasında sevgi, saygı ve sadakattir. Eşler arasında sosyal iletişim kanalları açık olduğu sürece ailenin ömrü uzun olacaktır. Hz. Peygamber (a.s)’ın eşleri, çocuk ve torunları, akrabaları arasında bu sağlıklı iletişim örnekliklerini görebilmemiz mümkündür."

Peygamber ve Aile Konferansı İlçe Kaymakamı Avni Kula'nın Prof. Dr. Ramazan Altuntaş’a çiçek taktimi ile sona erdi.