GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2019 18:14   Güncelleme : 19-11-2019 19:40

Avrupalı Çevreci Gençler Kızkalesi’nde

“Erasmus Gençlik Değişim” Projesi kapsamında 5 ülkeden 30 çevreci genç, Erdemli ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Kızkalesi’ne geldi.

Avrupalı Çevreci Gençler Kızkalesi’nde

Avrupa komisyonu tarafından mali destek sunulan proje kapsamında çevreci gençler 1 hafta süreyle kaynaşma sağlarken aynı zamanda çevredeki tarihi ören yerlerini gezecekler.

Çevre Dostu Gençlik projesi koordinatörü Turgut Kaan Akkoca, yeşil bir ekonomi ve yaşam tarzına doğru toplumsal bir geçiş başlatmak adına “Çevre Dostu Gençlik projesine Türkiye, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Polonya'’ toplam 30 gencin Kızkalesi’nde kampa alındıklarını söyledi.

Future Europe Gençlik Grubu ve European Integration Group olarak birlikte çalışmaların yürütüldüğü bu proje ile ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Akkoca, çevre dostu bir yaşam tarzına ulaşmak için gençleri davranış̧ ve alışkanlıklarında bir değişikliğe yöneltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Proje kapsamında Kızkalesi’ne gelen 30 gencin 1 hafta süreyle çevre konularını tartışacaklarını, çevredeki tarihi ve kültürel varlıkları gezeceklerini, Türk yaşam örf ve ananelerini öğreneceklerini kaydetti.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen gençlik değişiminde Kızkalesi’nde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz diyen Akkoca, ‘’Mersin’de azalt, yeniden kullan, dönüştür, kurtar gibi projemizle gıda atıklarına dikkat çektiklerini ifade eden Akkoca şunları ifade etti:

‘’Bu projeyle bireysel plastik atıklarına, kozmetik atıklarına ve deniz ve sahil temizliğine dikkat çekeceğiz. Gençlik alanında özellikle iklim değişimi ve küresel ısınma konularında farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız.’’

Çevre Dostu Gençlik projesi kapsamında Kızkalesi’ne gelen Slovenyalı Elena Milyaç ise Kızkalesi’nin denizin ortasında eşsiz güzelliğe sahip olduğunu ifade ederek, ‘’Çevre bilincini oluşturmak ve korumak için değişik ülkelerden buraya geldiklerini ve unutulamayacak dostluklar elde ettik’’ diye belirtti.

4. Kez bulunan ve Mersin’e geldiğini söyleyen Litvanyalı Tomas Yenkeleviç ise, “Mersin çok güzel bir kent. Denizi ve güneşi muhteşem. Burada olmaktan çok mutluyum. Projenin Kızkalesi’nde uygulanmasından çok mutlu oldum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gençler Kızkalesi sahiline gelerek incelemelerde bulundu sahil temizliği yaptı.